Spojení slunečního světla, redoxu a mitochondrií ☀️♻️ (via Makenna Hicks)
Zkoumala jsem, že výkonnost mitochondrií není závislá pouze na živinách, jako je CoQ10 nebo hořčík, ale že ji do značné míry ovlivňují také faktory prostředí a návyky - zejména redoxní potenciál. Souvislost mezi redoxem, zdravím mitochondrií a leptinovou rezistencí je docela zajímavá, zejména pokud se na ni podíváme optikou cirkadiánních rytmů a buněčné regenerace.
Zde je kaskáda, do které jsem se tento týden ponořila:
Nedostatek plnospektrálního slunečního světla během dne ((klíčové UV a IR frekvence) + přítomnost modrého světla při/po západu slunce → blokuje buněčnou regeneraci prostřednictvím oka → systémový zánět → nadbytek protonů a nízký tok elektronů na úrovni mitochondrií → zhoršený redox potenciál → vysoké ROS, porucha signalizace → problémy se signalizací leptinových receptorů → leptinová rezistence
Když nakonec vznikne leptinová rezistence, spustí se následné poruchy:
1. Energetická neefektivita → špatný redoxní potenciál (nízký tok elektronů) zhoršuje produkci ATP a způsobuje, že mitochondrie jsou méně efektivní při nakládání s ROS.
2. Snížená biogeneze a oprava mitochondrií → Úloha leptinu při aktivaci drah, jako je AMPK a PGC-1α, je narušena, což snižuje tvorbu nových mitochondrií a omezuje odstraňování těch nefunkčních, takže buňky mají méně funkčních producentů energie.
3. Hormonální dysregulace → Vysoká hladina ROS znamená chronický zánět v těle, který dále zahlcuje důležité signální uzly, jako jsou SCN, PVN a HPA osa. Vzniká leptinová rezistence, která narušuje hypotalamickou signální kaskádu, jež spouští mitochondriální biogenezi a termogenezi.
Odkazy níže pro více informací:
https://www.allisonclarkintuitive.com/blog/why-our-mitochondria-need-sunlight