Martina Mašková: Jak funguje náš mozek, emoce a vzpomínky

V tomhle neskutečnym rozhovoru jsme s Martinou Maškovou probraly řadu témat od polyvagální teorie Co jsou to myšlenky, jak fungujou a proč věci zapomínáme? Jak naše tělo vnímá nebezpečí a jak reaguje na okolní signály a vjemy? A dokážeme ovlivnit funkci našeho mozku? Na to všechno a daleko víc si odpovídáme.

🧠 Ponořily jsme se do základů polyvagální teorie a Martina vysvětluje, jak funguje náš autonomní nervový systém, co se v nás děje při stresu, jaké jsou naše základní reakce na nebezpečí – od boje a útěku až po zamrznutí a shutdown – a proč je důležitý naslouchat svýmu „gut feeling“. Zjistíte, co je to neurocepce a jak naše tělo neustále vyhodnocuje, jestli jsme v bezpečí.

🔗 Dokážeme změnit, jak náš mozek reaguje? V rozhovoru se dotýkáme i fascinujícího tématu neuroplasticity a toho, jak můžeme aktivně pracovat se svým mozkem a vzorci. Martina otevírá i citlivé téma mezigeneračních traumat a jejich vlivu na náš život, ale zároveň nabízí konkrétní cesty, jak budovat odolnost a nacházet v sobě zdroje pro zvládání náročných situací.

✨ Jak pracovat s emocemi, které nás zahlcují, a co dělat, když se objeví pocit prázdnoty nebo útlumu? Poslední část rozhovoru je plná praktických vhledů do toho, jak regulovat svůj nervový systém, co jsou to tělové vzpomínky a jak si v každodenním životě vytvářet ostrůvky bezpečí a klidu.

Tohle byl jeden z nejzajímavějších rozhovorů, který jsem zatim v podcastu vedla. Pokud vás témata zaujala, v popisku najdete odkazy na Martiny obsah včetně profilu na Forendors. Dejte mi vědět, co na epizodu říkáte a jestli vás bavila 🫶
2:37:07