Hanka Slačálková

😅 Proč je váš ambasador ve firmě za šaška

Ahoj,

děje se mi teď jedna zajímavá věc…

Několik lidí mi nezávisle na sobě řeklo, že mě chtěli doporučit dál, ale přišlo jim, že toho mám hodně. Tak to radši neudělali. 🤷‍♀️

Řekla jsem si, že je možná čas to říct nahlas: kapacitu teď mám. Trochu jsem se totiž naklonovala 😃, víc k tomu píšu v LinkedIn postu.


Dneska bych s tebou chtěla rozebrat téma, které s tím docela souvisí. Protože někdy věci působí navenek jinak, než je skutečná realita. A přesně to se někdy děje i u firemního ambasadoringu.

Venku vidíš člověka, který má dosah, mluví, tvoří. Uvnitř firmy ale může být vnímaný jako někdo, kdo „si jen hraje na hvězdu“.

Jak s tím pracovat a vůbec se třeba do téhle situace nedostat? Mám pro tebe 4 tipy, jak na to.


1️⃣ Zviditelni neviditelnou práci

Kolegové často vidí jen výsledek - post, video, 10minutový výstup na konferenci. Nevidí ale přípravu, přemýšlení a samotnou realizaci.

👉 Ukaž, co za tím je.
Sdílej, kolik času to stojí. Jakmile lidé uvidí tu práci, přestanou ji zlehčovat.


2️⃣ Statusový konflikt

Jeden má pozornost a uznání zvenku, druzí „jen“ odvádějí každodenní práci. To pak snadno sklouzne do: „on si hraje na hvězdu, my tady makáme“.

Jenže ten problém často není v ambasadorovi.

👉 Možná jen neumíme dostatečně oceňovat práci ostatních.

Pokud ve firmě vyzdvihujeme jen viditelné výstupy (posty, videa, dosahy), není se čemu divit, že zbytek týmu má pocit, že jejich práce je méně důležitá.

👉 Podívej se, jak ve firmě pracujete s uznáním.
Koho zmiňujete?
Za co dáváte kredit?

Lidi někdy žárlí, protože nedostávají uznání.


3️⃣ Dej tomu jasný mandát

Pokud vedení neřekne, že ambasadoring je součást práce, lidé si to přeloží jako bokovku nebo ego projekt.

👉 Řekni nahlas:

  • proč to děláme

  • co to firmě přináší

  • že je to legitimní práce

Co není pojmenované, není respektované.


4️⃣ Propoj to s realitou týmu

Respekt nevzniká z lajků, ale z dopadu.

👉 Ukaž konkrétní výsledky:

  • přišli noví lidé

  • hlásí se víc relevantních kandidátů

  • aktivita ambasadora podpořila uzavření zakázky

Jakmile lidé vidí reálný dopad, začnou to brát vážně.


Když ambasadoring vázne, problém není navenek, ale uvnitř firmy.


A přesně o těchhle reálných situacích budeme mluvit 22. dubna na HR meetupu o firemním ambasadoringu.

Během 4 hodin se na podiu vystřídá 13 spíkrů. Můžete se těšit třeba na:

  • Martin Miko, zakladatel projektu Náborová kultura v Česku, který nám řekne, proč není dobrej nápad, když ambasadorovi píšou scénáře markeťáci.

  • Dalibor Herbrich z QuickJOBS nám ukáže, jak ambasadoři můžou pomoct přilákat talenty z Generace Z.

Do 3.4.2026 jsou lístky za nižší cenu. Pak budou o pětikilčo dražší…

👉 Takže pokud chceš být u toho, ráda tě tam uvidím (a klidně to probereme i osobně).  


Stalo se ti někdy, že byl ambasador terčem posměchu ve firmě? Jak jste to řešili?

Díky, že jsi tu se mnou. 💛
Hanka.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte