🔄Tip pro samouky #1: Barter lekce🔄
Ahoj!
Na IG jsem prozradila (=reveal), že jsem se začala učit německy jako samouk, to znamená, že se učím sama. Základy němčiny už znám a překvapivě jsem nemusela začínat úplně od nuly (=start from scratch). Pokud jsi taky samouk, budu ti posílat tipy, co můžeš vyzkoušet. A první tip tu mám pro tebe už teď.
Proč jsem se začala znovu učit německy a ještě k tomu jako samouk? Jsem na rodičovské dovolené (= parental leave) 🤱a potřebovala jsem nějakou novou motivaci pro svůj mozek. Na začátku roku jsem si dala jediné novoroční předsevzetí - že se naučím německy. Pár měsíců jsem svoje předsevzetí odkládala (=put off), ale pak jsem se náhodou seznámila s jinou maminkou - lektorkou němčiny, která hledala jinou maminku na "barter" lekce během procházek s kočárky. Neváhala jsem a využila jsem situace (=took advantage). Tak začalo moje samostudium němčiny.
Co je barter a jak ho můžete využít ve svém studiu?
Barter znamená česky "směnný obchod". Za nějakou službu nabídnete jinou službu, neplatíte penězi. A to pro mě bylo důležité. Teď nemůžu utrácet peníze za lekce němčiny a taky bych se na lekce určitě nemohla dobře připravovat. Za konverzaci němčiny jsem tedy své nové kamarádce nabídla konverzaci angličtiny, protože kromě češtiny učím i angličtinu. Jak jsme si barter nastavily?
🔴Máme 30 minut němčiny a pak hned 30 minut angličtiny.
🔴Téma na konverzaci si domluvíme předem.
🔴 Jako lektorky nemáme čas připravit dokonalou lekci, takže naše příprava je minimální. Jako studentky se připravujeme podle toho, kolik máme času.
🔴 protože často nemáme volné ruce na psaní do sešitu, píšeme si nová slova do chatu nebo do mobilu, abychom je nezapomněly
🔴 naše podmínky pro lekci nejsou ideální- jsme venku na procházce, nemáme papír a tužku, nemáme žádné materiály u sebe, protože chodíme s kočárkem. Takže náš primární cíl je konverzace.
🔴 Máme realistické cíle, to znamená hodně malé cíle😀. Učíme se hlavně doma, nemáme moc čas na domácí úkoly nebo delší lekce. Někdy je těžké se soustředit na mluvení, protože třeba děti pláčou. Hlavní ale je, že jsme v kontaktu s jazykem!
Naše mini lekce zatím fungují, jsem zvědavá, jak dlouho nám to vydrží, držte nám palce.🤞
Zkusili jste někdy barter jazykové lekce?
Pokud chcete zkusit barter lekce, můžete se domluvit se svým lektorem, jak chcete. Určitě se zamyslete nad (=consider) těmito věcmi:
☝️ Co můžu lektorovi nabídnout za službu? Bude to jazyková lekce, nebo něco jiného?
☝️Mám čas na to, abych pracoval/a “zadarmo”? Není jednodušší a více motivující si lekce zaplatit?
☝️Budeme mít lekce v jeden den, nebo je rozdělíme na dva dny? Mám na to čas?
☝️Mám realistické cíle?
☝️ Jsem připraven/a se na práci “zadarmo” dobře připravit, nebo se domluvíme, že lekce nebudeme nijak detailně připravovat?
💭 Tyto otázky můžou barter lekce hodně rychle ukončit. Napadnou vás další nevýhody takového studia? A co výhody? Pište do komentáře přímo na mé stránce na Forendors, moc ráda si vaše názory přečtu.
Mějte se krásně a pokud se učíte češtinu sami bez lektora, nezapomeňte mě sledovat na Instagramu a připojit se na Telegram, kde můžete češtinu i aktivně procvičovat 😝
Vaše Mony🤓