Hanka Slačálková

⏰ „Nemám čas.“ Nejčastější věta ambasadorů

Ahoj,

možná víš, že jsem měla možnost ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří moderovat a odborně garantovat konferenci o firemním ambasadoringu. Mimochodem díky všem, kdo dorazili. Bylo vyprodáno několik dní před akcí a udělalo mi to obrovskou radost.

Během čtyř hodin vystoupilo 13 spíkrů, takže žádná vata a kecy kolem. Pokud máš FOMO (čti „sakra, proč sem tam nebyl/a“) nebo si chceš připomenout atmosféru celé akce, na Nově vyšla reportáž.


Když se bavím s ambasadory, nebo firmami, které ambasadoring zavádí, pořád se vrací jedna velmi praktická otázka:

Kde na to vzít čas?

A vlastně se tomu vůbec nedivím. Sama mám někdy pocit, že dny mají tak o dvě hodiny míň, než bych potřebovala.

Přesto existuje pár věcí, které se mi v praxi osvědčily. Přemýšlela jsem, jak to předat, aby se to dobře pamatovalo, a napadlo mě přirovnat to k vaření. S tím máme více či méně zkušenost každý (v mém případě spíš méně). 😃


🍳 1. Udělej z toho součást práce

Když vaříš pravidelně, potřebuješ kuchyň. Těžko budeš pokaždé vytahovat vařič ze sklepa a přemýšlet, kam ho vlastně zapojit. Stejně funguje ambasadoring.

Pokud má být dlouhodobý, musí mít ve firmě své místo. Jasně pojmenovaný čas, podporu a pochopení okolí. Nestačí říct: „Bylo by super, kdyby naši lidé byli víc vidět.“

Je potřeba říct i to druhé:
„Je v pořádku, když se během pracovní doby věnujete přípravě článku, natáčení videa nebo tvorbě obsahu.“

Ambasador pak nemá pocit, že dělá něco bokem nebo že se musí za svou aktivitu omlouvat. A stejně důležité je, aby to věděli i kolegové.

Pak totiž nevzniká dojem, že si někdo během pracovní doby hraje na sociálních sítích. Je jasné, že pracuje na aktivitě, která má pro firmu smysl.

A pokud si teď říkáš, že vaši ambasadoři na tvorbu obsahu „nějak nemají čas“, dost možná není problém v nich, ale v tom, že jste si nikdy neřekli, jestli je to vlastně součást jejich práce.


🥕 2. Připravuj obsah po dávkách

Asi taky nechodíš každý den do obchodu nakoupit na jedno jídlo. Většina z nás si nakoupí na víc dní. A s obsahem to funguje úplně stejně.

Místo přemýšlení nad každým příspěvkem zvlášť si jednou za měsíc sedni a připrav si několik postů dopředu.Ideálně tři nebo čtyři.

Proč? Protože život…

Do kalendáře si sice napíšeš „ve středu napsat post“, ale pak se objeví neodkladný meeting, klient potřebuje něco vyřešit nebo skončíte doma s nemocným dítětem. A najednou není čas ani energie něco vymýšlet.

Když máš obsah připravený dopředu, podobné situace tě nerozhodí a nemusíš pokaždé začínat od nuly. Navíc si ušetříš jednu z nejnáročnějších částí tvorby - vymýšlení témat.


🌶️ 3. Sbírej momenty průběžně

Dobrý kuchař má po ruce suroviny a koření. Nemusí pokaždé běžet do obchodu ve chvíli, kdy začne vařit. S obsahem je to podobné.

Když se ti povede zajímavý projekt, padne na poradě dobrá myšlenka nebo tě něco napadne cestou domů, zkus si to schovat na později. Vyfoť si to, natoč krátké video nebo si napiš pár poznámek do mobilu.

Já sama mám v telefonu hromadu poznámek s tématy, která mě napadla při práci, na procházce nebo třeba během rozhovoru s klientem. Většina z nich se nikdy nestane samostatným příspěvkem, ale často se k nim vracím ve chvíli, kdy přemýšlím, o čem psát.

Nejlepší obsah totiž většinou nevzniká ve chvíli, kdy si sedneš k počítači a řekneš si: „Tak teď budu kreativní.“Vzniká průběžně během normálního života a práce.


Když to shrnu, většina ambasadorů nepotřebuje víc motivace ani další školení. Potřebuje mít jasno, že je ambasadoring součást práce, připravit si něco dopředu a průběžně sbírat materiál, ze kterého může později čerpat. A právě to bývají věci, které v praxi ušetří nejvíc času.

Jsem zvědavá: Co ti v současnosti bere nejvíc času a brání se věnovat ambasadoringu?

Klidně mi odpověz na tenhle e-mail. Všechny odpovědi čtu a často díky nim vznikne téma některého z dalších newsletterů.

A pokud přemýšlíš, jestli by firemní ambasadoring mohl fungovat i u vás, nebo chceš probrat, jak ho nastavit tak, aby nezatěžoval lidi víc, než je nutné, ozvi se mi.


Díky, že jsi tu se mnou. 💛
Hanka.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte