Můj pohled na FOR GAMES: Sazka eLEAGUE jako start podzimních akcí, kat SINNERS a skvělí fanoušci
Už během čtvrtečního podvečera na mě dýchala atmosféra všudypřítomné nervozity a očekávání, jak budou následující hodiny vypadat. Přitom ten čas patřil „jen“ FIFA hráčům, kterým se podařilo na stage svést krásné zápasy v rámci prvního FIFA 23 turnaje, který vznikal v kombinaci pořadatelů Entropiq a produkčního týmu, jež se následně staral i o Sazka eLEAGUE akci. Z vítězství na FIFA turnaji se nakonec radoval plzeňský zástupce Lukáš „T9Laky“ Pour. Dobrá práce.
Od pátečního rána už vše směřovalo k velkým bitvám na Counter-Strike poli. Nervozita by se dala krájet, nejen u přítomných školáků, kteří vyměnili lavice za tribunu, ale zejména v produkci a mezi manažery celků. O to větší šok pak byl, co jsme mohli sledovat…
S otevřenou pusou totiž SINNERS proti týmu eSuba prohrávali jedno kolo za druhým a nemohli nepříznivou sérii vůbec zlomit. Nebyl to ten věhlasný celek, který se oklepe a po nepříznivé půli zápas otočí, naopak. Chyběla vášeň, energie, štěstí a strategie proti soupeři, který hrál to svoje, to, co potřeboval.
„Nefunguje jim SINNERS, nemůžou to zlomit, každý střet prohrávají,“ komentovalo mnoho příchozích to, jak se, tak rozdílný stav zápasu mezi SINNERS a eSubou nachyloval svému konci. Po zásluze tým tažený Dominikem „blogg1s“ Janitou uspěl na obou mapách a nás po každé čekalo několikaminutové studio. SINNERS dostali výprask, co jdete komentovat? Dobře hrající eSubu, jejíž výkon však nebyl tip top, ale hrála to, co potřebovala, nebo chyby, které se kupily u favorita, co dostal přejezd.
Díky skvělým kolegům, kterými byl Pavel „replay“ Vaněk, trenér týmu Cryptova a Ljudmila „Miley“ Mikitová, hráčka a streamerka, to šlo samo. Ale na všech byl vidět šok z toho co se vlastně stalo…
Pro kontext. SINNERS 5x ovládli Sazka eLEAGUE ovládli Sazka eCUP, až do letoška dominovali dalším turnajům na tuzemské scéně, ale to je pryč. Král je mrtev.

Trenér Tomáš "tomkeejs" Tomka nemohl uvěřit, co se děje. | Zdroj: Sazka eLEAGUE
A to měnilo celou dynamiku pátku i příběhu Sazka eLEAGUE, rázem se pro ENTERPRISE a Entropiq Prague, tedy druhé dva semifinalisty, otevřela šance dojít pro „nejsnazší“ titul v historii, vždyť ve finále nebyl ten, který vždy dokázal vyhrát, ať již výkonem, tak mentalitou.
Právě bitva mezi dalšími dvěma celky tak vypadala. Týmy předvedly skvělou show a zábavnou vyrovnanou hru, ze které nakonec jako vítězové vzešli borci z ENTERPRISE, tolikrát poražení finalisté v tu chvíli dostali šanci uspět ve finále.
Přicházím v sobotu, opět o hodinu a půl dřív, než bych musel, sedím na tribuně a přemýšlím, co se ten den bude dít, jak budou vypadat studia, na která jsem dělal v noci přípravu, co přinesou zápasy, jak na to bude nejlepší reagovat, jaké jsou příběhové linky, které by se měly fanouškům nastínit nebo to, kdo vlastně získá onen titul.

eSuba prožívala každý finálový moment | Zdroj: Sazka eLEAGUE
Zápas o bronz. Přijdou SINNERS s chutí vyhrát nebo ten zápas „bude jen z povinnosti“? Více méně to bylo to, co se řešilo před ním. A parta, jejíž kostra spolu drží více než 1000 dní, řekla své. Tým dominoval a dokázal tak alespoň částečně odčinit páteční ostudnou porážku, radostí však tým nehýřil.
Finále následně mělo vše, co fanoušci mohli čekat… Skvělé momenty ve hře, bouřlivý kotel eSuby, který vykřičel hlasivky snad za všechny v hale, neuvěřitelné fail situace na serveru z pohledu hráčů a jejich umu, ale také předčasně vybouchlé „testovací“ konfety a také onen vítězný moment. Po dlouhých 3 mapách se nakonec začala radovat parta ENTERPRISE, která prorazila neúspěšné tažení ve finálových bitvách a po třech letech se stala prvním šampionem Sazka eLEAGUE, který se nejmenuje SINNERS.

ENTERPRISE poprvé s pohárem | Zdroj: Sazka eLEAGUE
Gratulace do ENTERPRISE Esports.
Následuje závěrečné studio a pak? Poděkování všem a tradiční pocit (depresivního) přemýšlení, proč na daném místě jsem, co mi to dalo, co vzalo, co jsem pokazil, co udělal dobře… Sedíte se sluchátky na uších a uvažujete co dál, co bude další den. Hrozně těžce se ty pocity popisují. Ale jsou. Bohužel nebo bohudík?
V posledním odstavci se sluší také pogratulovat Dota 2 hráčům organizace Inaequalis, kteří v nedělním finále zdolali 3:1 Hippomaniacs a také se sluší poděkovat produkci a organizátorům za jejich práci. My jsme vidět na streamu, ale oni jsou ti, co jsou tam od desítky hodin dříve a odchází jako poslední. A ten poslední zhasne.
Ještě jedna věc, která se musí zmínit. Nejen, že produkční týmy vytvořili špičkovou show pro fanoušky a hráče, ale zároveň také bylo v zázemí všechno na 100% připraveno (ale ano, můžeme diskutovat o tom, zda virtuální studio je to pravé, atp, zkrátka věcí k debatě je spousta), od přípravy týmu, cateringu, který byl od rána do večera a obsahoval rozmanitou stravu, přes možnost sezení, sledování, psaní poznámek... Prostě věci, na které se běžně tu a tam zapomene, ale spoustě zapojeným usnadňují fungování a práci.
GG díky všem. A vidíme se v Brně.