#15 Ze života respektujícího rodiče…..a vačice

Ahoj všem!

Víte, jak se umí zachránit vačice, když je v ohrožení? Dělá, že je mrtvá. Zvadne, rozčepýří se jí srst a vylučuje feromony značící mrtvolný puch. Celá se utlumí a potlačí svůj dech a tep. Predátor si myslí, že je mršina a jde lovit dál. Vačice přežila! Teď to nezní zrovna lákavě, že vás k ní přirovnávám, že?

V tomto audiu vám ale prozradím, jak to dělat, abychom nemuseli dělat mrtvé, až ohrožení zase přijde. A jak se kdyžtak z umrtvení zase vrátit zpátky do života. I sama vačice totiž nefunguje hned na 100% a dá si štědrý čas na to se opečovat. Stejně bychom to měli dělat my všichni v pozici cycle-breakers - tzv. lamačů cyklu. Kudos vám všem! Je to velká a náročná věc, ale na světě je jen málo smysluplnějších věcí.

Klíčové myšlenky:

💡Pokud jste sami emoční bezpečí v rodině nezažili, ale snažíte se ho pro své děti vytvářet, patříte mezi cycle breakers.

💡Když vačice “dělá mrtvou”, navenek zůstane klidná, i když je uvnitř ve stavu boje o přežití. I my někdy zažíváme enormní stres, když se snažíme zůstat klidní pro naše děti.

💡Vačice po hrané smrti není schopná hned fungovat, zůstává paralyzovaná až 4 hodiny. Poté dá nahromaděné energii nejdříve průchod ven - a proto u ní nevzniká trauma. Začne se cukat, natřásat, až protřese celé tělo.

💡I my jsme se dříve uměli natřásat - tanec, zpěv, více pohybu celkově, to vše aktivuje parasympatikus.

💡Chybí nám ale i řev! Zařváním jde energie ven. A lze to dělat tak, že nepoškodí nikoho ze zúčastněných. Bacha! Seřvat někoho je něco jiného a má to své následky - pro obě strany.

💡Aktivizace třesem = máme uvolněné čelisti, pootevřená ústa a začneme skákat. Nejdřív malinko a pak víc a víc. Ruce naráží do těla - přidáme klidně třesení rukama a k tomu hrdelní zvuk (“hrrrrr”). Tohle cvičení milují i děti!

💡S nástroji je fajn pracovat, když jsme v klidu a brousit je na dobu, kdy se budou hodit.

💡Odtlačení zdi - dejte ruce na zeď a vší silou ji odtlačte. Střídejte s třesem a pozorujte, jak reaguje tělo. Osaháváme si takto uvolnění vs. napětí. Co je pro mě příjemnější? Co potřebuju?

💡Napětí vzniká samovolně, ale uvolnění se od určité doby musíme učit.

⏰Časová osa:
1:22 V čem tkví podobnost mezi vačičí a respektujícím rodičem?
3:35 Jak se vačice po hrané smrti opečuje?
5:55 Aktivizace třesem
7:44 Hodnota klidu

🧠Klíčová slova: vačice, cyckle-breaker, respektující rodič, parasympatikus, zamrznutí, boj o přežití, emoční regulace
9:38
Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte