Využijte silných energií okolo letního slunovratu a nasbírejte speciálním rituálním způsobem Devatero kvítí. Můžete pak svázat vykuřovací svazeček nebo i několik. Doporučuju si svazky označit datem výroby nebo sběru a uvedením místa sběru, případně přidat nějakou osobní magickou poznámku…
Bylinky můžete také usušit „naplacato“ a vytvořenou směs použít k vykuřování. Tahle speciální kombinace kouzelných rostlin vás pak může provázet v příštích měsících. Třeba jako vánoční purpura pálená při zimním slunovratu… Usušené byliny se hodí i do ochranného váčku, hlavně pokud je ochrana vaše téma a cítíte potřebu se chránit.
Chcete tenhle originál pracovní list na zaznamenávání vašich devatera bylin??? Stáhnete si ho tady na Pickey!
Devatero bylin
Devítka je magické číslo síly, čistoty a moci. Jedním ze svatojánských zvyků bylo sbírat 9 různých bylin na 9 různých místech beze slova a bez ohlédnutí. A které bylinky vybrat? Vybírejte srdcem! Já mám pár inspirací.
Purpura jako cesta rokem
Další varianta magického sbírání vykuřovacích rostlin je purpura. V tento mocný čas je ideální začít si ji „skládat“. Záměrem je směs bylinek pro vykuřování v čase zimního slunovratu, vánočních svátků. Na procházkách přírodou, na výletech, při návštěvách silových a zajímavých míst, sbírejte vykuřovací rostlinky, sušte je a postupně ukládejte do uzavřené nádoby s hezkou sváteční etiketkou.
Můžete si zapisovat, kde a co jste sbírali. V zimě se vám tahle vonná mapa vašich výletů bude hodit, ke krásně vonící bylinkové vykuřovací směsi můžete vzpomínat na letní slunce a hezké časy venku.
Vonné rostliny vhodně k použití, ale klidně se inspirujte i v doporučených bylinách pro směs Devatera bylin… Já vycházím ze svých zkušeností a dostupnosti v našich podmínkách. Používám hlavně rostliny z divoké přírody doplněné těmi vlastnoručně vypěstovanými.
Levandule, růže, měsíček, třezalka, řebříček, šalvěj, rozmarýn, popenec, heřmánek, lípa, tymián, mateřídouška, pelyněk černobýl, bukvice, chrpa, divizna, sedmikráska, borovice (jehličí i pryskyřice), kůra z břízy…
Nasbírejte třezalku a udělejte multifunkční olejíček. Třezalkový olej (macerát), někdy nazývaný svatojánský, je skutečně nejlepším olejem na hojení ran, zmírňuje bolesti, zklidňuje spáleniny, odstraňuje a léčí záněty. Také se používá při výronech krve, oteklých žlázách. Skvělou účinnost prokazuje při bolestech zad v křížové oblasti, při ischiasu a revmatismu. Já osobně doporučuji i na zklidnění psů – vnitřně, použití konzultujte s odborníky, pouze pro psy s bezproblémovým trávením tuků.
Třezalkový olej je macerátem poupat, květů a natě třezalky v rostlinném oleji. Podrobné návody na přípravu různých olejových macerátů zveřejňuju průběžně. Nicméně třezalkový je prostě svatojánský speciál! 🙂 Určitě se do něj pusťte! Mít lahvičku tohohle zázraku se hodí. Příprava je snadná.
Nasbírejte květy (ideálně jsou těsně před plným rozvinutím, klidně i s poupaty a častečně se zelenou natí, to je na vás, někdo sbírá jen květy, mně se osvědčilo mít i zelené části). Čas pro sběr je optimální kolem slunovratu, ale důležité je řídit se svým pocitem a stavem třezalky než rigidním datem v kalendáři.
Postup
Pokud najdete v lese kapradí, které bude chtít být použito k tomuto účelu (důležité!), můžete zkusit vyrobit domácí „ručičku štěstí“. Našla jsem v knihách, že se to dělalo. Někde bylo, že z kořene, někde že se uřežou listy. Nebylo to z popisů jasné. Nerada doporučuju něco, co jsem sama nezkusila. Tak jak jsem kapradí potkala v lese, musela jsem to otestovat…
Postup
Jak že to ti naši předci asi mohli dělat. A myslím, že takhle:
Ořechovka je nejen dobrá, ale také zdravá, zelené ořechy disponují výraznými antibakteriálními a protizánětlivými účinky! Když použijete zajímavou směs koření, úspěch zaručen! Teď dopíjím dvouletou a je čím dál lepší…
Potřebujete:
Postup
Požádejte pelyněk o očistu. Použijte část rostliny jako pásek, čelenku nebo náramek. Noste ho na těle celý den a večer tenhle „šperk“ vhoďte do svátečního ohně s prosbou o očištění od všeho, co už nepotřebujete. Poděkujte rostlině i ohni.
Doporučuji vytvořit speciální osobní formulaci prosby i poděkování a pronést ji nahlas a vědomě. Pelyněk je velký učitel a pomocník.
Zajímavé je, že obdobu tohoto rituálu jsem našla nejen v evropské oblasti, ale i v Himalájích a v Severní Americe u Indiánů.
V Británii se o tomto svátku pokrýval největší kámen v zahradě vrstvou květů. Hezký kámen si můžeme vyzdobit i doma. Na slavnostním stole či domácím oltáři…
Nasbírat a uchovat pár kapek rosy z těchto magických dnů, ale jak… Našla jsem praktický tip. Potřebujete skleničku a čistý hadřík, který lze přivázat na nohu. Pak už jen běhat zrána nejlépe před východem slunce po loukách a hadřík občas do skleničky vyždímat.
Buďte venku a vykuřujte. Děkujte Přírodě, Matce Zemi, přírodní bytostem, předkům, elementům… Najděte svůj vlastní způsob, jak to udělat.
Přidejte se k mému celoročnímu kurzu Rokem na vlně vonných dýmů! Za speciální svatojánskou cenu… Je hlavně o vykuřovadlech a rostlinných rituálech, ale co všechno nabízím a taky proč, se dočtete TADY.