Trek hardcore kaňonem Masca na Tenerife

Tenerifské Machu Picchu najdete na každém propagačním materiálu, málokdo už vám ale řekne, jak se tam dostat, neutopit se v záplavě turistů a hlavně se dostat do vytouženého kaňonu, který je běžně smrtelníkům nepřístupný. Já vám to ale říct můžu, protože se mně tam na jaře 2022 dostat povedlo.

Je brzké sobotní ráno a žádný normální Španěl není v tuhle hodinu vzhůru. Ale moje kamarádka a já nejsme tak docela normální a rozhodně nejsme Španělky, a tak v tuto hodinu strašíme na parkovišti. Házíme saky paky do auta a naše československé duo Miroslava (fakt, nedělám si srandu) vyráží.

Cesta do Mascy - ať už do údolí jedete ze severu nebo z jihu - je neuvěřitelná. Cesta po silnici je dobrodružstvím sama o sobě a může trvat třebas i dvě hodiny. A to proto, že budete zastavovat a fotit, kde to jen bude možné. Pokud jedete směrem ze Santiago del Teide, pravděpodobně budete tu a tam zastavovat, abyste nechali projet auta z protisměru. Silnice je poměrně úzká a klikatí se nad téměř kolmým svahem, takže doporučuji, aby za volantem seděl zkušený řidič. 😉

Pokud máte možnost dojet do údolí Masca brzy ráno, udělejte to. Jinak se taky můžete ocitnout mezi davy turistů, kteří přijíždějí ze všech koutů ostrova ve svých velkých turistických autobusech. Nemluvě o tom, že bude nemožné najít místo k zaparkování. Podél klikaté silnice je málo místa k parkování, a proto je tu stání omezené na dvě hodiny (minimálně tedy v některé dny a hodiny). Pokud tedy můžete, nechte své auto buď v Santiago del Teide nebo Buenavista del Norte a do Mascy se dopravte veřejným autobusem. Ale pozor: ty jezdí jednou za uherský rok, tak je dobré zjistit si jejich odjezdy předem. My s Mirkou máme svým způsobem velké štěstí, protože jedeme tím nejmenším Fiatem, které půjčovna měla, a podaří se nám vtěsnat naše auto na místo, které ani není označeno jako parkoviště. Žádné jiné auto by tam totiž nezaparkovalo příčně k silnici: zadkem ke skále a čumákem k cestě. Parkovacímu místu se smějeme ještě když vcházíme do infocentra.

Co a kde Masca vlastně je? 

Masca je malá horská vesnička ležící v nadmořské výšce 650 m v pohoří Macizo de Teno, které se táhne podél celého pobřeží až na nejseverozápadnější bod Tenerife. Původně to byla osada Guančů (původních obyvatel Kanárských ostrovů) před španělským dobytím v roce 1496. Dnes zde žije jen asi 100 lidí - samozřejmě kromě každodenních davů turistů.

Až do osmdesátých let byla Masca přístupná pouze pěšky, na koni nebo na oslu. Proto se jí někdy říká "ztracená vesnice" Tenerife. Když jsem tam byla poprvé, říkala jsem si, koho proboha mohlo napadnout, že je tohle dobré místo ke stavbě vesnice. Možná pokud Guančové hledali úkryt před jinými „kmeny“, jinak si to nedovedu představit. Zvláště po tom, co jsem viděla celý kaňon a zjistila, že cesta směrem od oceánu je ještě horší než ta přes hory.

Vesnice je rozdělena na několik malých částí, a kde to bylo možné, tam místní vytvořili terasovitá políčka, na kterých dodnes pěstují různé citrusové ovoce nebo v oblasti velmi populární kaktusy opuncie.

Příroda v okolí Masky je úchvatná. Možná proto se jí někdy přezdívá „tenerifské Machu Picchu“. Může za to nejenom špičatá skála na konci vesnice, ale také téměř kolmé svahy vysokých hor kolem. Takže i když se třeba na túru kaňonem necítíte, za návštěvu to rozhodně stojí. Pro co nejlepší (i gastro)zážitek doporučuji posedět v některé z restaurací s terasou s výhledem do údolí a ochutnat některou z místních specialit, jako je opunciová limonáda, grilovaný kozí sýr nebo dušená cizrna. Při jedné z návštěv jsem si dala celý oběd a byl to zážitek!

Jste tu kvůli túře? Tak jdem na ni!

Z důvodu ochrany přírody a bezpečnosti turistů je přístup do soutěsky Masca důsledně regulovaný a kontrolovaný (prý se tam někdo dokonce zabil, tak proto). Vypravit se tam tedy momentálně můžete jenom s cestovkou anebo zkusit získat povolení na vlastní pěst (v současné době je bez poplatku a vstup je možný pouze o víkendech a svátcích). V každém případě budete potřebovat pohorky, ideálně nad kotníky (jinak buď podepisujete reverz anebo vás nepustí vůbec), dostatek vody na několikahodinovou túru a vhodné oblečení.

Doporučuji také vzít si nějakou svačinu, například proteinové tyčinky a jiné energetické „nabíječky“, a opalovací krém, protože zvláště při výstupu zpět nahoru může být pěkné a vyčerpávající horko. A pro případ, že byste se chtěli koupat v moři, zvažte, zda si s sebou nevzít plavky (ale mimo rokli se na vás nevztahuje oficiální pojištění, co vám vysvětlí při úvodním bezpečnostním poučení).

Po příjezdu se musíte nahlásit v informačním centru, kde budete poučeni o bezpečnosti v soutěsce, a dostanete helmu, kterou musíte nosit po celou dobu túry. A pak už můžete konečně vyrazit!

Stezka má téměř 5 kilometrů jedním směrem, což znamená, že celkem půjdete 10, protože lodě, které dříve vozily turisty z pláže Masca do Los Gigantes, nejezdí. V závislosti na vaší fyzické kondici to může trvat 5-8 hodin; oficiálně se píše 7 hodin jako standard.

To z části i proto, že musíte překonat více než 1000 m převýšení jedním směrem, celkem tedy přes 2000 m. Sestup může být trochu dobrodružný, ale ta pravá sranda přijde až s výstupem: je zatraceně strmý (zejména poslední kousek)! Proto na túru doporučuji jenom tehdy, když jste si jisti, že máte dostatečnou fyzickou kondici. Cestou nahoru jsme potkaly až moc turistů doslova na pokraji zhroucení, vyčerpaných, nevhodně oblečených a spálených od slunce.

V polovině výletu, čili na úplném konci rokle, na vás čeká krásná pláž. Je sice divoká a kamenitá, ale nikdy jsem nikde jinde na ostrově neviděla čistší vodu než v Masce! Pokud máte chuť se vykoupat (a musím vás znovu varovat: ujistěte se, že je oceán dostatečně klidný, abyste to mohli udělat bezpečně, protože nezapomeňte, že pojištění se nevztahuje na koupání v oceánu), doporučuji dojít ke kulatému molu, ze kterého do vody vede žebřík, který vám koupání usnadní. Ale moc se nevyčerpejte, protože to nejhorší je ještě před vámi 😉

Nabízí se tedy otázka: stojí to za to? Rozhodně ano! Kaňon Masca je podle mě jedním z nejkrásnějších na celém ostrově. Výhledy jsou úchvatné, obrovské skály se vám tyčí nad hlavou a celé místo ve vás vyvolává pocit, že jste v porovnání se silou matky přírody malincí a nepatrní. Byla to jedna z nejkrásnějších túr, kterou jsem na Tenerife absolvovala.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte