Proč?

Proč s AI všichni otravují? Proč jsou všichni online marketéři najednou AI experti? Proč jsou z toho všichni tak nadšení, když je to úplně blbé? Proč by mě mělo zajímat tvoje PickAI?

Určitě máte pár otázek, pojďme si je hned na startu zodpovědět.

🤖 Proč s tím najednou všichni otravují? Nezajímá mě to.

Mělo by. Současný nástup umělé inteligence je přirovnáván k nástupu internetu, někdy i ve všech potenciálních důsledcích k Projektu Manhattan. Na tohle téma doporučuji například skvělý rozhovor Čestmíra Strakatého s Josefem Šlerkou. Jde o velkou věc, která v nejbližších letech významně ovlivní naše životy. Ať už v podobě osobních nebo pracovních asistentů či změnami na pracovních místech. Některé profese umělá inteligence výrazně potlačí, jiné naopak vzniknou.

I když AI není žádná novinka, současný boom způsobil hlavně start ChatGPT v listopadu 2022. Už v lednu, pouhé dva měsíce po spuštění, byl odhadovaný počet aktivních uživatelů 100 milionů. Šlo ale také o finále několikaměsíčního nadšení z generování digitálních obrázků pomocí DALL-E, Midjourney nebo Stable Diffusion.

Široká veřejnost zkrátka v roce 2022 zjistila, že sci-fi budoucnost je mnohem blíž, než jsme si mysleli. A že si na ni mohou sáhnout i obyčejní smrtelníci. To je ten hlavní důvod, proč tipuji AI na slovo roku v pár světových anketách.

🤖 Proč jsou najednou všichni online marketéři AI experti?

I když jsi to možná pár z nich myslí, rozhodně experti nejsou. I já jsem začátečník. Pár měsíců hraní si s ChatGPT z nikoho odborníka neudělá. Ale právě ti, kteří mají k digitálním službám blízko, většinou nejrychleji adoptují nové technologie. Proto jsou teď slyšet nejvíc marketéři, ale i vývojáři, advokáti a další.

Můžete umělou inteligenci ignorovat a věřit, že do vašich životů nezasáhne, případně se jí bát. Anebo do ní můžete skočit po hlavě a prozkoumávat, co vám může přinést, s čím vám může pomoct a jakým způsobem vás může obohatit. To je cesta, která dává smysl mně.

Ti, které právě potkáváte kolem sebe a s nadšenýma očima vám vyprávějí o různých nástrojích, které zkoušejí, času, který ušetřili díky brainstormingu s ChatGPT, na telefonu vám ukazují obrázek, který vytvořili s Midjourney, všechny ty otravné příspěvky na sítích plné hashtagů #AI… 

Nekruťte očima, nenechte se otrávit. Nebuďte boomeři. Už je mi dost let na to, abych pamatovala vymezování se vůči mobilním telefonům, internetu, webovým stránkám, sociálním sítím. Každá novinka přinášela nadšené první uživatele i kritiky, kteří se báli, nebo tvrdili, že to v životě používat nebudou.

🤖 Proč jsou z toho všichni tak nadšení? Zkusil/a jsem to a je to úplně blbé.

Možná “to” používáte špatně ;) Pravděpodobně jste zkusili ChatGPT od OpenAI. Jedná se o takzvaný jazykový model, v současnosti je pro platící uživatele k dispozici verze GPT-4. K technickým aspektům se v budoucích článcích určitě ještě vrátím. Pro začátek snad vystačí VELMI zjednodušené vysvětlení, že jazykové modely fungují na bázi odhadu co nejpravděpodobnějšího pokračování textu

Nejsou to vyhledávače a rozhodně nejsou chytré jako ty nejlepší encyklopedie. Dělají chyby. A ty chyby vám jsou schopné naservírovat se zdánlivě neprůstřelnou sebejistotou. Zkuste je pro začátek místo zkoušení z dějepisu či chemie využít jako kámoše pro nové nápady, inspiraci, ale třeba i technické věci.

Mně pomáhá ChatGPT například se strukturou nových kurzů, tipy na články nebo otázkami pro hosty podcastu Jak na sítě. Není lepším social media specialistou než já, ale výrazně rychleji přemýšlí! Přináší mi nové podněty tam, kde mi právě silná specializace bývá na škodu. 

Taky mi vytváří rovnice a funkce v tabulkových procesorech. Tyhle věci jsou má životní archnemesis! Už nemusí. Prostě jsem poprosila o formuli do Notion, jednoduše v textu popsala, co má dělat, a dostala ji k okopírování. Když mi Notion nahlásilo chybu, ChatGPT se omluvil a vytvořil novou formuli. 

V nedávné době mi radil celkem úspěšně knižní postavy v Tajemných knihovnách od Martinusu. Napsala jsem knižní tituly a předměty z nápovědy a společně jsme hledali správnou odpověď. Ne vždy to vyšlo, pouze jednou se trefil napoprvé, ale co si budeme … já za ním chodila právě v momentech, kdy jsem byla bezradná i já.

To jsou jen tři příklady z mnoha. Budu se k nim v článcích určitě vracet a dávat zajímavé tipy nejen pro ChatGPT, ale i další populární nástroje.

🤖 Proč by mě mělo zajímat tvoje PickAI?

Možná právě proto, že si tu nebudu hrát na AI experta a ani svoje články nebudu psát pro zmíněné AI experty. Budu je psát tzv. pro moji mámu. Srozumitelně a jednoduše pro každého, koho tohle téma zajímá, ale nechce se prohrabovat tunami balastu, článků různé kvality, každodenními newslettery se zaručenými radami, jak díky AI zbohatnout.

Udržím vás v centru toho nejdůležitějšího, co se kolem AI děje, pustíme se společně i do historie, budoucnosti nebo “takových těch divných slov”, jako jsou generativní, LLM a jim podobné.

Utratím za vás peníze za návody, kurzy a seznamy tisíců promptů, abych vám mohla říct, které za to nestojí.

Ušetřím vám desítky hodin času, které můžete věnovat svojí práci, rodině a koníčkům, aniž by vám cokoliv uniklo. Stačí si jednou týdně uvařit kafe a sednout k mým článkům.

👋 Ve středu vyjde zdarma první díl #PickAI jako ochutnávka.

♥️ Jestli chcete #PickAI články dostávat každý týden do své e-mailové schránky, přidejte se k přispěvatelům.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte