🎓 Sebereflexe podle slovníku - poznávání sebe sama; schopnost přemýšlet a kriticky nahlížet na sebe a své chování
Obšírněji řečeno sebereflexe je, když jsme v kontaktu se svými emocemi, myšlenkami, hodnotami, sny, vizemi, přesvědčeními… a dalším v našem vnitřním světě. A už Aristotelés přišel s tím, že:
🎓 Poznání sebe sama je počátkem vší moudrosti.
Tím, že jsme v kontaktu sami se sebou, vnášíme do vztahů s druhými naše autentičtější já. Takové, které se vnímá v plné své šíři - přijímá své přednosti i slabiny, učí se ze svých chyb a odhodlaně žije dle svých hodnot. A současně takové, které je laskavější i zvídavější vůči vnitřnímu světu druhých. 🙏
Sebereflexe je základem porozumění.
Sebereflexe umožňuje lépe porozumět nejen sobě, ale i situacím odehrávajícím se v našem partnerském vztahu.
💭 Sebereflexe nás vede k tomu, že hlouběji porozumíme sobě samým - svým myšlenkám, emocím a tělesným projevům s nimi spojenými. A současně se tím činíme citlivější vůči prožívání a chování druhých, jsme empatičtější.
💭 Tím, že jsme se sebou více v kontaktu, umíme přesněji vyjádřit své pocity a potřeby. Jsme tak pro druhé srozumitelnější a snadněji si vzájemně porozumíme.. Prostě lekce komunikačních dovedností.
💭 Sebereflexe nám pomáhá i v konfliktních situacích skrze porozumění svému chování ve vypjatých situacích. Můžeme její pomocí odhalit naše spouštěče, a co je za nimi. Naše intenzivní reakce zpravidla mnohem více souvisí se zážitky, které si neseme z minulosti nebo ze způsobu, jakým situaci interpretujeme, než se situací samotnou. Až se tedy příště rozčílíme nad tím, proč není (zase) vynesený koš, umyté nádobí či dotankované auto, zeptejme se sami sebe:
🗣 Co mě na tom tolik rozčiluje? Co mi to připomíná? Co mi to říká (o nás, našem vztahu, postoji ke mně)?
Málokdy totiž jde o to, co s druhým nakonec komunikujeme:
🗣 Vážně jde o neumyté nádobí? Nebo si spíš připadám, že na mě vše leží a nemůžu se o partnera opřít?
🗣 Vážně jde o nedotankované auto? Nebo spíš pocházím z velmi individualizované rodiny a v nedotankování vidím to, že každý řeší jen sám sebe a nemyslí na druhého?
Jakmile si pojmenujeme, co nás skutečně dráždí, můžeme začít otevírat třaskavá témata laskavě a bez zraňujících emocí. 🌩
A sebereflexe nám umožňuje jít ještě dál:
🗣 Co jsem v tu chvíli potřeboval? Jak si o to mohu říct tak, aby mě druhý skutečně slyšel?*
💭Skutečností, že jdeme do jádra problému, se přibližujeme k řešení, často opakovaných a frustrujících, konfliktů. Už samotné uvědomění si a porozumění svému chování leckdy zapříčíní nalezení konstruktivního řešení.
Sebereflexe je v souladu s přijetím (včetně sebe sama).
Sebereflexe je nezbytnou součástí opravdového sebepřijetí a přijetí odpovědnosti za sebe a své chování.
🤝 Ruku v ruce se sebereflexí přichází sebepřijetí. Tím, že nezavíráme oči před našimi silnými i rozvojovými stránkami, učíme se se přijímat tací, jací jsme. V daný okamžik. Zkrátka nám nedovolí utéct před naší autenticitou.
🤝 Sebereflexe nás učí respektovat naše hranice. Díky ní zjišťujeme, co skutečně potřebujeme a kdy je pro nás už důležité říct “ne”, a jak to vlastně chceme my.
🤝 Vede nás k uvědomění, že jsme to my, kdo je odpovědný za náš well-being. Učí nás, jak je důležité své potřeby a přání verbalizovat a také co to s námi dělá, když si je necháváme pouze pro sebe.
🤝 Také nás činí laskavějšími partnery. Je na počátku umění přiznání si chyby a pohnutce ke smíření se. Lidsky řečeno, pomáhá nám si uvědomit, kdy jsme se zachovali jako blbec, a co s tím teď dělat.
Sebereflexe je prvním krokem ke změně.
Kromě porozumění a přijetí nás sebereflexe vede ke změnám, které nás dělají lepšími partnery.
🧱 Dovoluje nám učit se z vlastních chyb. Je také jednou ze složek emoční inteligence, což je jeden z klíčových atributů zdravého partnerského vztahu.
🧱 Ukazuje nám, že na situace můžeme nahlížet jako na příležitosti k učení. Podporuje v nás růstový mindset. ** Tedy takový, že na své přešlapy nemusíme nahlížet jako na selhání, které nás definuje, ale jako na potenciál k růstu.
🧱 Pomáhá nám přetvářet naše zajeté vzorce chování. Díky sebereflexi si je dokážeme pojmenovat, vnímat je a postupně pracovat na jejich nahrazení.
A ve znamení změny bychom vás rádi podpořili:
➡ V pravidelném partnerském setkávání se.
➡ Věnování reflektivního času sám sobě.
Doporučujeme si vytvořit rituál. Za náš tým přinášíme dva tipy:
🕯 Každý měsíc si v den výročí říct, jak jsme se spolu za poslední měsíc měli.
🕯 Jednou týdně si sednout ke svému zápisníku a zeptat se, jaký pro mě uplynulý týden vlastně byl.
A o tom, jak a proč se doopravdy ptát sami sebe i druhých na “Jak se máš?” byl i jeden díl z obsahového seriálu Láska je dovednost od naší Elišky.
A jestli toho nebylo moc, tak teď zaměřte pozornost na sebe:
👀 Co jsou mé spouštěče? A co je za nimi?
👀 Jak zpravidla poznám, co potřebuji?
👀 Jaká témata opakovaně do vztahu přináším já?
👀 Co jsem se o sobě dozvěděl/a nového v poslední době?
🛎️ V říjnovém dopise si posvítíme na potřeby, a na to, jakým způsobem je můžeme vyjadřovat.
Za měsíc ahoj,
Tým #laskajedovednost
*A o tom také bude náš říjnový dopis. 😉
**Pokud by Vás téma růstového mindsetu zajímalo, doporučujeme si přečíst Nastavení Mysli od Carol Dweck.
Mohlo by vás zajímat:
💌 PS: Dostali jste tento dopis, protože věříte s námi, že láska je dovednost. Každý měsíc si tak s námi svítíte na jednu ze vztahových dovedností, a stáváte se tak lepším partnerem, kamarádkou, synem, mámou, kolemjdoucí, občanem.
Přeposlal Vám ho někdo blízký? Můžete se přihlásit k odběru tady, a žádný další díl vám už neunikne. Líbí se Vám naše dopisy? Sdílejte je s blízkými, ať se dostanou tam, kde udělají dobře.