Dopis #12: O vstřícnosti

💌 Květnový dopis je o vstřícnosti, kdy jsme si posvítili na to, jak lze v každodenních interakcích reagovat vstřícně (a jak odmítavě).

🎓 Vstřícnost podle slovníku - vlídnost, ochota a otevřenost k ostatním; vyjít někomu nebo něčemu vstříc.

V minulém dopise jsme vás lakali na Gottmanův citát, že láska kvete v uličce supermarketu, když se vás partner ptá: “Máme ještě máslo?” a vy odpovídáte: “Nevím, raději nějaké vezmu” - místo abyste apaticky pokrčili rameny.

A dnešní dopis bude právě o těchto (malých) momentech, ve kterých se dějí velké věci. Při těchto běžných interakcích máme totiž vždy na výběr, jestli se zachováme vstřícně, či naopak odmítavě. A pokud častěji volíme vstřícnou reakci:
💞 snadněji se na sebe vylaďujeme (i v napjatých chvílích),
💞 cítíme intenzivnější citové propojení
💞 a budujeme pevné základy pro vzájemnou důvěru.

Láska všední, láska pevná.

Naše představy o lásce velmi ovlivňují romantické filmy. Je nám předkládáno, že aby byl vztah šťastný, je potřeba velkých gest plných intenzivních emocí. Ale pevná láska je v reálném životě o něco všednější. Třeba o tom, že:
😊 si u večeře společně povídáme, předtím, abychom u ní sledovali seriál,
😊 si zrušíme schůzku, abychom si na sebe vyhradili čas v přeplněném kalendáři,
😊 za druhého umyjeme nádobí, když vidíme, že to už druhý den nestíhá,
😊 namažeme druhému chleba, když na něm poznáme, že se za celý den nestihl ani pořádně zastavit a najíst se
😊 či druhému dopřejeme masáž nohou po dlouhé procházce.

Ve všech těchto situacích si totiž všimneme výzev, který nám druhý dává. A že mají různou podobu. 👀

Výzvy a jejich podoby. 

Ve vztahu se s výzvami setkáváme (nejen) skrze:
➡ přímou a verbalizovanou prosbu,
➡ nervózní mumlání, vzdychání či (ne)směřované výtky,
➡ nebo taky neverbální komunikaci, jako je pohled, úsměv či naopak zamračení se.

Často si jich proto ani nevšimneme, jelikož bývají překryty výraznou emocí, jako třeba hněvem. 💥 Ukažme si to na stejné situaci s různými reakcemi:

1️⃣Nepovšimnutá výzva
🚹: “Ani by tě nenapadlo po sobě ten stůl uklidit, že?”
🚹: “A ty jsi včera vyluxoval, jak jsi slíbil?”

V tomto scénáři vedla výtka prvního k defenzivě a kritické reakci u druhého. Velmi pravděpodobně se hádka vystupňuje a oba budou z konverzace frustrovaní, zranění, rozhození... 💥

2️⃣Povšimnutá výzva
🚺: “Ani by tě nenapadlo po sobě ten stůl uklidit, že?”
🚺: “Jéé, máš pravdu, už ho jdu uklidit. Promiň, že jsem zapomněla.”

V této situaci si druhá všimnula skryté výzvy, která za výtkou stála. Nenechala se pohltit tendencí k sebeobraně* a reagovala konstruktivně.

*Současně je zcela v pořádku si vymezit hranice a vyjádřit, že výzvu slyšíme, ale preferujeme jiný způsob komunikace. Zcela adekvátní reakcí tak může být například věta "Ráda to udělám teď, ale potřebuji, abys se mnou komunikovala jinak."

Síla všímavosti k výzvám.

Ve vztahu si takto několikrát denně předkládáme malé i velké výzvy. Výzvy k lásce, pozornosti, legraci či podpoře. 

V praxi se pak jedná o maličkosti:
🙏 jestli nás druhý poškrábe na zádech, 
🙏 zda nás napadne druhému napsat hezkou smsku, když má těžký den.

Po ty vážné:
🙏 jak společně vyřešíme péči o nemocného rodiče,
🙏 jak se postavíme k tomu, kdy jeden z nás nemůže dlouhodobě pracovat.

Tím, že výzvy prioritizujeme a reagujeme na ně, si dáváme vzájemně najevo, že jsme pro sebe důležití. Budujeme pocit pospolitosti, že jsme jak na hravé, tak na náročné spolu. 💗

A pro ty z vás, kdo máte rádi čísla, Gottman zjistil, že jedním z rozdílů mezi páry, které spolu v jeho tzv. Laboratořích lásky zůstaly i po několika letech a těmi, které se rozvedly, byla i míra vstřícných reakcí. 
📈Mezi těmi, kterým vztah dále vzkvétal, reagovali partneři vstřícně na své výzvy v průměru v 86 % případů.
📉Oproti tomu ti, kteří se později rozvedli, na výzvu reagovali vstřícně pouze ve 33 % případů.

Naplněné citové konto jako nárazník pro těžší časy.

Jak ty velké, tak i ty zdánlivě malé události jsou pro budoucnost vztahu a naši spokojenost v něm stěžejní - pokaždé, když se k sobě zachováme vstřícně, si totiž dáváme vklad na své “citové konto”. 

A stejně jako si na účtě vytváříme finanční rezervu na těžší časy, poslouží i tento náš nastřádaný dostatek vzájemné vstřícnosti jakožto nárazník v náročných životních situacích. 

Navíc, nespornou výhodou vstřícného nastavení je i to, že vyvolává řetězovou reakci. Uveďme si to na situaci přímo z Gottmanova života:
🗣Julia: Věší prádlo a nevrle si něco mumlá.
🗣John: (Vidí mumlání jako výzvu.) “Co se děje, Julie?”
🗣Julia: “Prát mi nevadí, ale to skládání nesnáším.”
🗣John: “No vidíš a to já mám docela rád.” 

…John začal od té doby věšet prádlo a poslouchal u toho vždy svého oblíbeného jazzového skladatele. 
➡Julia si toho všimla a rozhodla se pozvat Johna na koncert. Po koncertu pozval John Julii na romantickou večeři…a řetězec vstřícných reakcí dále pokračuje. 😉 

A tak i jedno obyčejné vstřícné gesto na začátku může vyvolat velké pozitivní důsledky. V podobně pevného a spokojeného partnerství. ❤

A teď zaměřte pozornost na sebe:
👀 Jakou formou výzvy nejčastěji předáváte vy?
👀 Jak se cítíte, když druhý vaši výzvu zavnímá?
👀 A kdy naposledy jste nějakou zavnímali u druhého vy?

🛎️ V červnu se podíváme na to, jakou roli hraje (nejen v partnerských) vztazích kreativita.

Za měsíc ahoj,
Tým #laskajedovednost

Mohlo by vás zajímat:

  • Co takhle víkend plný relaxace a ničím nerušené blízkosti s partnerem, rodinou či přáteli? Skvěle k tomu poslouží prostor Po.spolu, který je obklopený přírodou a nabízí širokou paletu wellness služeb. 
  • Už 13. května se doporučujeme zastavit do Kasáren Karlín od 19:00 na debatu Proč nemluvíme o mužském zdraví. Debatou provede Andrea Procházková, kdy společně s hosty Antonínem Šebelou, Silvií Lauder, Eliškou Remešovou a Renne Dangem proberou současné výzvy, kterým muži čelí, ale příliš se o nich nemluví.
  • K poslechu doporučujeme podcast Generační konflikt od Hospodářských novin. Se zvídavostí a humorem se společně baví redaktorka Veronika Capáková, jakožto zástupkyně Generace Z a zástupce šéfredaktora Petr Honzejka, jakožto zástupce Boomerů. 
  • K přečtení stojí za to i nejnovější kniha z pera psychoterapeuta Honzy Vojtka nesoucí název Prostě vztahy. Dočtete se v ní například to, jak moc nás při vytváření jakýchkoli vztahů ovlivňují pouta v rámci rodiny či proč nás na druhých rozčilují jejich (zlo)zvyky.
  • Chcete se setkat s částí našeho týmu a současně okouknout naše fyzické produkty v čele s terapeutickým deníkem pro ženy Duše na místě? Zastavte se na Papír festu v sobotu 8. června v areálu Gabriel Loci na Smíchově. Těšíme se na Vás! 
  • U nás jste v dubnu nejvíce objednávali svatební dar MAMESE. Pokud jste pozváni na svatbu svých blízkých a lámete si hlavu, jak je smysluplně obdarovat, koukněte na tento produkt v podobě sady 13 dopisů pro první rok manželství.

💌 PS: Dostali jste tento dopis, protože věříte s námi, že láska je dovednost. Každý měsíc si tak s námi svítíte na jednu ze vztahových dovedností, a stáváte se tak lepším partnerem, kamarádkou, synem, mámou, kolemjdoucí, občanem. 

Přeposlal Vám ho někdo blízký? Můžete se přihlásit k odběru tady, a žádný další díl vám už neunikne. Líbí se Vám naše dopisy? Sdílejte je s blízkými, ať se dostanou tam, kde udělají dobře. 

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte