Název ulice Říční není asi třeba příliš rozebírat. Jedná se o ulici, která vede v současnosti od ulice Újezd k Malostranskému nábřeží. Jak tomu ovšem bylo v minulosti? Co historie tohoto místa a jeho názvu?
Název je tedy jasně dán charakterem ulice, která se už v minulosti svažovala k řece a k přívozu, dokud nebyl postaven most. Tím byl nedaleký řetězový most císaře Františka Josefa I. postavený v letech 1839-1841, jak ste se mohli dočíst v článku č. 117 Levý a pravý břeh Vltavy mezi malostranským Újezdem a Národní třídou, která vede na rozhraní Starého a Nového Města pražského, spojoval v 19. století řetězový most Císaře Františka I.
Od poloviny 18. století nesla ulice název Horní Přívozní. Ještě doplním, že dolní přívoz se nacházel v lokalitě současného Alšova nábřeží.
Od roku 1870 platí pojmenování Říční. Tento název tedy ulice nese už 154 let.
Mírné prohnutí ulice nasvědčuje tomu, že i pozdější zástavba respektovala původní křivku komunikace. Výstavba ulice byla ovlivňována prastarou výpadovou silnicí směrem k jihu, která vedla zhruba po čáře dnešního Újezdu, nedalekou hradbou, kterou známe jako Hladová zeď a kterou nechal vystavět na současné Malé Straně, čímž rozšířil ve 14. století její území, císař a král Karel IV. v letech 1360-1362, dále vedla blízkou Újezdskou bránou, ale hlavně stále ještě bohatými zahradami, mlýny a řekou.
Kostel svatého Jana Křtitele Na Prádle je považován dokonce za jeden z nejstarších v Praze. Tento jižní cíp Malé Strany byl prokazatelně osídlen už v předhistorické době. Později zde vznikala od 10. století osada Újezd a v 1. polovině 12. století byl v této osadě připomínám kostel svatého Jana u vody (Na prádle). Jeho název tedy nemusí souviset jen s faktem, že v něm byla po určitou dobu později provozována prádelna, než se vrátil opět ke svému původnímu účelu.
Za husitských válek byl kostel pravděpodobně výjímečně ušetřen, přestože jinak téměř celá Malá Strana byly husity zničena. Což je velmi zajímavé i v kontextu toho, že ačkoli je v současnosti kostel ve vlastnictví městské části Praha 1, již od roku 1935 je kostel propůjčen právě Československé církvi husitské. O čemž jste si mohli přečíst i v článku č. 144 Ze staveb původní osady Újezd se dodnes zachoval malostranský kostel svatého Jan Křtitele Na Prádle v Říční ulici.
***
Autorka: průvodkyně Kristýna Maková
📷 Část Říční ulice vedoucí od domu č. p. 11/532, ve kterém žili se svými rodiči bratři Čapkové, směrem k ulici Újezd a vrchu Petřín. Foto: © Kristýna Maková, archiv Prahy křížem krážem
📷 Pohled z Všehrdovy ulice na areál kostela svatého Jana Křtitele Na Prádle s budovou bývalého raně braokního malostranského obecního špitálu a křížovatku ulice Říční s Všehrdovou. Foto: © Kristýna Maková, archiv Prahy křížem krážem
📷 Pohled na kostel svatého Jana Křtitele Na Prádle z proloužení Všehrdovy ulice směrem k ulici Vítězné. Vlevo od kostela je ulice Říční, vpravo od něj pokračuje Všehrdova. Foto: © Kristýna Maková, archiv Prahy křížem krážem
Při psaní tohoto článku jsem čerpala také z Uličníku na portálu městské části Praha 1.