3Ká #27

🔥 Jak zvládnout jakoukoliv výzvu
🔥 Jak přemoci kreativní útlum
🔥 Jak v IDEu pomáhají rozvíjet kreativitu
🔥 Jak se naučit sypat nápady z rukávu

👑 Tohle nezvládneš? Tvoje alter ego jo. Pokud pořád pochybuješ, jestli to veřejné vystoupení, přednášku, vyjednávání se šéfem, autogramiádu nebo rande zvládneš, možná tě uklidní, že v tom nejsi sám. Některým lidem pomáhá technika, při které si v daných momentech představí, že jsou někdo jiný. Vytvoří si ve své hlavě své alter ego. To je postava, která se nám v něčem podobá, ale může být odvážnější, drzejší, sebevědomější nebo nespoutaná tolika konvencemi.

  • David Bowie používal několik alter eg, nejznámější byl Ziggy Stardust, který mu umožňoval se z věcí neposrat.
  • Beyoncé používá na jevišti své alter ego Sasha Fierce, díky které může být tak smyslná, provokativní a divoká.
  • Youtuber Ali Abdaal se při natáčení videí rád vtěluje do mladého Charlese Xaviera z X-Menů. Něco na tom, že si představím sebe jako mladého učitele s krásným britským přízvukem, mi pomáhá překonat emocionální překážku a stisknout tlačítko nahrávání, říká.
  • Nicki Minaj si vytvořila alter ego Roman Zolanski, o kterém říká: Je to kreativní kluk, který ve mně žije a říká věci, které já říkat nechci.

🪄 Alter ego si můžete vysnít anebo se můžete vtělit do už existující postavy a představit si, jak by celou situaci řešila, jak by se chovala a co by říkala.

❤️‍🔥 Ne všechno musíte zvládnout sami. Pamatujte: I Beyoncé má alter ego, aby mohla být Beyoncé.

🎨 Jste v kreativním útlumu? To se stává, je to součástí procesu, ne důkaz, že nejste kreativní. Stratég Mark Pollard radí, co s tím.

🚀 Nechte mysl toulat. Volný tok myšlenek vás přivede k nápadu.

🚀 Vypněte fight or flight mód. Zapněte parasympatický systém tím, že se třeba půjdete projít nebo si pohrajete se zvířátkem.

🚀 Projděte si své staré práce. Najděte v nich sebe. Hledejte témata, na která můžete navázat.

🚀 Vyprázdněte hlavu. Třeba pomocí automatického psaní. Jednoduše začněte psát a zaznamenejte vše, co se vám honí hlavou, i naprosto nelogické shluky písmen a slov.

🚀 Sepište slovesa. Vzpomeňte si na momenty, kdy jste se cítili nejvíc naživu. Co jste dělali? Vypište si ta slovesa a postavte na nich svůj život.

🚀 Dovolte si propadat zoufalství. Dejte si 20 minut a sepište všechny věci, který vás fakt štvou.

🚀 Nesrovnávejte se, pokud to nemůžete využít. Jestli někomu závidíte výsledky, prozkoumejte, co dělá a co mu funguje.


♥️ Mimochodem, najít ta slovesa mi přijde těžší než postavit na nich svůj svět. Change my mind.

📚 Čtyři velké strachy. Většina lidí se jako vysoce kreativní narodí. Časem se ale naučíme svou tvořivost potlačovat, protože za ni sbíráme špatné známky, zvednutá obočí nebo sem tam nějakou tu facku. Dobrá zpráva je, že kreativitu jde znovu objevit a rozvinout. 


David Kelly, spoluzakladatel designérské firmy IDEO a profesor na Stanfordově univerzitě, společně se svým bratrem Tomem mají s touhle problematikou bohaté zkušenosti: Studenti často přicházejí na Stanford d.school, aby rozvíjeli svou kreativitu. Naši klienti přicházejí do IDEa za stejným účelem. My jsme ale za ta léta zjistili, že naše práce není naučit je být kreativní. Naše práce je pomoct jim objevit své kreativní sebevědomí – přirozenou schopnost přicházet s novými nápady a odvahu je vyzkoušet.

🛠 Jak to David a Tom Kellyovi dělají? Celý trik podle nich spočívá v překonání 4 velkých strachů, které překáží jejich spolupracovníkům a studentům v kreativním myšlení v rámci byznysu. 

🔥 Strach z chaotického neznáma

Ano, víme, že v kanceláři je to pohodlné a ve světě chaotické. Ale právě tam najdete vhledy a kreativní průlomy, říkají. Právě proto jsou studenti ze Stanford d.school vysíláni na různé antropologické práce v terénu. A jsou na ně vysíláni tak dlouho, až se na ně začnou vydávat sami od sebe, protože začnou čerpat informace z venku.

🔥 Strach z odsouzení

Nemůžete být kreativní, pokud se neustále cenzurujete. Polovina úspěchu spočívá v tom, že se nebudete odsuzovat, říká jeden z bratrů Kellyových. Pro práci s tímhle strachem bratři doporučují začít si systematicky zapisovat všechny nápady, které se vám zrodí v hlavě. Zapisujte i ve sprše. Místo deseti nápadů zkuste zachytit sto. Každý den si naplánujte white-space, prostor, kdy nebudete dělat nic, zajdete na procházku nebo budete snít. Na konci týdne vás překvapí, kolik nápadů jste vytvořili, říká Kelly.

🔥 Strach z prvního kroku

Mantra Kellyových: Don’t get ready, get started. Udělejte první krok hned teď, i když bude úplně maličký. 

🔥 Strach ze ztráty kontroly

Důvěra neznamená pouze věřit, že vaše myšlenky jsou dobré. Znamená to také mít pokoru, abyste se vzdali nápadů, které nefungují, a přijali dobré nápady od jiných lidí, píše Kelly v On Creativity. Co radí jako první malé kroky? Třeba svolejte poradu, na kterou přizvete lidi, kteří o problému vědí nejmíň. Nebo tentokrát nechte juniora, aby vedl meeting.

🚀 TIP TÝDNE: Možná vám doteď nechyběl talent, možná vám chybí jen nástroje. Kdybyste se chtěli naučit sypat nápady z rukávu na povel, ode dneška se můžete opět stavit na mém kurzu Jak na obsah jako profesionální kreativci. Za jeden půlden se naučíte, jak sestavit strategii, používat kreativní techniky, rozproudit svůj mozek a vymýšlet věci sólo i v týmu. A že jste to vy, s tajným heslem JSEMZ3KA budete mít 10% slevu. (Do poloviny října je sice vyprodáno, ale na tuhle neděli se tam náhodou uvolnila tři místa.)

Zdroj fotky: Jak to vypadá na kurzu u Michelle Losekoot by Adam Marčan

🛎 V PŘÍŠTÍM 3Ká si řekneme:

  • O otázkách, které mění moje podnikání
  • Jak se jako tvůrce cítit méně osaměle
  • Jak vyzrát nad pochybnostma
  • O marketingové události roku


Za týden navi! 👋🏻

📬 Dnes je první pátek v měsíci, a proto si 3Ká můžete přečíst, i když nejste jeho předplatiteli. Chcete-li najít 3Ká ve své e-mailové schránce každý týden, stačí si newsletter za pár kaček předplatit.

📮 Předplatitelům 3Ká++ včera přistál v mejlu velký GUEST POST od Jakuba Skupina o tom, jak může umělá inteligence pomoct v kreativním procesu. Chcete-li tipy na skvělé nástroje a postupy, určitě si ho nenechte ujít. 

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte