01| Říjnová společenská jednohubka | Pět konkrétních tipů, jak kultivovat svůj mluvený projev

Míváte pocit, že svým mluveným projevem neumíte dostatečně zaujmout nebo když se už konečně dostanete ke slovu, cítíte, že jediný, kdo poslouchá, jste vy sami?

Pokud jste si upřímně odpověděli ano, následujících pět tipů💡, „Jak kultivovat svůj mluvený projev“ by to mohlo změnit🪄.

Než se ale dostaneme ke konkrétním tipům, dovolím si připomenout, že úspěch aktivní a efektivní komunikace nespočívá jen v tom, co říkáte, tedy jaká slova použijete, ale také v tom, jak to říkáte a jak u toho vypadáte. Ani jeden z těchto tří aspektů se tedy nevyplatí podceňovat🛎️ .

Teď už ale ke konkrétním tipům💡:

🪄 No. 1 Naslouchejte ostatním

Nejste-li si dnes právě svým vyjadřováním jistí, poslouchejte nejprve (alespoň na pár minut), jak se vyjadřují ostatní. Soustřeďte se a vnímejte tón a rychlost jejich hlasu. Máte-li od narození přirozené slabší hlas, naučte se ho regulovat a rozložit síly, abyste se po pěti minutách mluveného projevu nevyčerpali tak, že vás nebude téměř slyšet. Ti, kdo mají naopak problém, že jsou slyšet až moc, by měli trénovat regulaci svého hlasu směrem dolů. Existují přece jen věci, které se sluší sdělovat s menší intenzitou.

🪄 No. 2 Vyhýbejte se používání „vycpávek“

Vycpávkami rozumíme slova jako "um", "takže", "no", "jakoby" a další, kterými jen narušujete plynulost svého projevu. Pokud jste ztratili kontext nebo nemůžete najít ta správná slova, napijte se nebo požádejte o sklenku vody, čímž se na vteřinu odreagujete a poskytnete si čas navázat, anebo naopak najít způsob, jak převést konverzaci jinam. Když se budete naopak snažit svůj mluvený projev krkolomně, pomocí vycpávek za každou cenu udržet, zájem ostatních rozhodně nevykřešete.

🪄 No. 3 Vnímejte svůj tělesný jazyk

Tělesným jazykem bývají vaše gesta, kterými velmi často odhalíte více, než byste chtěli. Dále mimika obličeje a nakonec proxemika, tedy vzdálenost či dostatečný odstup tak, abychom ostatním ani sobě nenarušili osobní zónu, která se při osobním setkání měří na délku lidské paže.

🪄 No. 4 Buďte sebevědomí, ale zároveň pokorní

Vyjadřujte se s jistotou, ale vyhněte se aroganci. Sebevědomé vyjadřování je přirozenější, respektujete-li ostatní, neskáčete jim do řeči či za ně nedokončujete věty, se kterými mají problém je dokončit. Máte-li se skákáním do řeči problém, poslechněte si podcastový díl  “Jak taktně skákat do řeči” , kde najdete tipy a inspiraci, jak svůj malý nešvar dostat pod kontrolu.

🪄 No. 5 Naučte se používat podmiňovací způsob

Podmiňovací způsob váš mluvený projev skutečně posunete do jiných sfér. Jako např. dotaz: „Chci se vás na něco zeptat, nadržuji vás?“ položte takto: „Chtěla bych se vás na něco zeptat, směla bych vás na vteřinu zdržet?“. Zkuste to a uvidíte, jak i ten nejtužší led nakonec roztaje.

Mějte se krásně a těším se zase příště 💌,

Petra

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte