⚠️ Vydávám novou knížku. Zase jsme si ji s holkama samy napsaly, nakreslily, nasázely, vytiskly i vydaly. Chcete vidět, jak to dopadlo? Pořiďte si ji mezi prvními v předprodeji.
👀 Žasněte! Je to jedna z nejlepších věcí, které pro sebe (a pro svou kreativitu) můžete udělat. Úžas pomáhá proti stresu, úzkostem, depresi i posttraumatické stresové poruše, tvrdí profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley Dacher Keltner, který se většinu své kariéry na zkoumání úžasu specializuje.
Zjistil, že prožitek úžasu se projevuje okamžitými pozitivními biologickými změnami, jako je lepší variabilita srdeční frekvence, nižší krevní tlak a znatelný pokles hladiny stresu. Taky v nás snižuje pocit vlastní důležitosti, probouzí zvídavost a otevírá mysl, píše se v knížce Zhluboka se nadechni.
💬 Pěstovat úžas můžete kdykoliv a zabere to jen minutu nebo dvě. Nepotřebujete na to ani hodně peněz, ani cestovat do exotických destinací, stačí se jen na chvíli zastavit a otevřít svou mysl tomu, co je kolem vás, radí Keltner.
🌈 Zkuste následujících 7 dní každý den chvíli žasnout, vystavit se něčemu obdivuhodnému, co vás přesahuje. Můžete třeba:
Pozorovat plynoucí mraky na obloze.
Sledovat koruny stromů.
Pozorovat východ nebo západ slunce.
Projít se v lese.
Pozorovat zvířata.
Pozorovat kopce a hory.
Kochat se krásnou architekturou.
Poslouchat, jak prší.
Prolistovat si knihu o umění.
Zaposlouchat se do dobré hudby.
Pozorovat malé dítě, jak si hraje.
Pustit si dobrý film.
Prozkoumat nějaké umělecké dílo.
Pozorovat duhu.
Koukat chvíli do ohně.
Pozorovat řeku, jak plyne.
Sledovat noční oblohu.
Pozorovat ptáky letící na obloze.
Ochutnat výjimečné jídlo.
Přečíst si výjimečně dobrou knihu.
🤯 A kdybyste hledali víc způsobů, jak zklidnit svou hlavu a snížit stres, sáhněte po Zhluboka se nadechni. Vypadá, že je to kniha o dechu, ale není. Naučí vás, jak v několika dnech snížit chronický stres. Co říkáte? Že vy přece víte, že máte odpočívat? No ale možná nevíte, jak přesně odpočívat, aby odpočíval i váš nervový systém. Protože válení se u Netflixu vám s chronickým stresem, bohužel, nepomůže. 🤯
🟡 S písničkou to půjde líp. Knížky Hervé Tulleta asi znáte. Obzvlášť, pokud máte děti. Jeho úzké bílé knížečky plné barevných fleků a čar baví děti po celém světě už skoro dvě dekády.
Dospěláky by mohla víc zajímat jeho kniha Art of Play - Images and Inspirations from a Life of Radical Creativity. Téměř třistastránková knížka je částečně Tulletovou monografií i manifestem. Můžete nahlédnout za oponu všech jeho projektů – knih, výstav, workshopů –a nechat se inspirovat jeho filozofií, metodami i jeho vzory.
Já si třeba tenhle týden pouštím do uší playlist, který Hervé pouští na každém svém workshopu. Miluju ho.
💬 Každou skladbu jsem pečlivě vybral, playlist jsem vytvořil na míru. Doprovází všechny mé workshopy, tedy pokud na místě zrovna nejsou nějací muzikanti. Na ten playlist je spoleh, nehledám nic jiného. Nechci riskovat. Jsem rád, když můžu tyhle skladby pokaždé objevovat znovu a znovu, píše v knize Hervé.
🎧 Chcete se taky zaposlouchat? Poskládala jsem vám všechny skladby do jednoho Spotify playlistu.
🎶 Není Hervého playlist váš šálek čaje? Vytvořte si svůj! A nejlíp ho s námi zasdílejte pro inspiraci.
✏️ Vždycky jste chtěli napsat román? Tak tohle je znamení, že se do toho máte konečně pustit. Česko totiž začalo hledat Román pro Frankfurt pro rok 2026.
V rámci projektu České hostování na Frankfurtském knižním veletrhu vyhlásila Moravská zemská knihovna v Brně veřejnou soutěž o nejlepší román. Tři autory nejlepších románů přespříští rok na největším knižním veletrhu světa představí laické i odborné veřejnosti.
Podmínky jsou jednoduchý:
🔥 Přihlásit se může kdokoliv.
🔥 Román musí být v češtině, dokončený a ještě nevydaný.
🔥 Odevzdat ho musíte do 30. dubna 2026.
💥 A že nevíte, jak napsat román? Jinak než psaním na to nepřijdete! A začít se studiem můžete u návodu od Jany Poncarové, v kurzu od Pavla Renčína (dala jsem si ho včera, je celkem fajn!) nebo v knížkách Šifra mistra bestselleru nebo Jak číst romány jako profesor.
Tak přespříští rok ve Frankfurtu! 👋🏻
🚀 TIP TÝDNE: Myslíte si, že jste kreativní? Je kreativita v životě důležitá? Může být kreativní každý? To jsou první otázky z našeho průzkumu o kreativitě, do kterého jsme se pustili s mým kolegou Richardem Stiebitzem. Odpověděli byste nám na pár otázek, prosím? Zabere to minutku, maximálně dvě: VYPLNIT DOTAZNÍK. Děkujeme moc!
🛎 V PŘÍŠTÍM 3Ká zjistíte:
Proč byste doma měli mít aspoň jeden zabordelený šuplík
20 otázek pro neprůstřelnou strategii
Kam dorazit na křest Ztracenného zápisníku
💌 Díky, že jste dočetli až sem.
Za týden navi! 👋🏻
🙋🏻♀️ Tenhle newsletter je nezávislý. Neovlivňují ho reklamy, spolupráce, affiliate programy ani algoritmy. Vzniká jen díky podpoře jeho předplatitelů. Ceníte si nezávislé tvorby? Chcete dostávat pravidelnou dávku inspirace každý týden? Staňte se jedním z podporovatelů.
📮 Přijde vám tohle vydání užitečný? Přepošlete ho svým přátelům.