Ahoj, píše vám Laco z radioVET.
Vítejte u dalšího vydání newsletteru Zobrazkár. Jednou za dva týdny vám doručím obsah týkající se zobrazovacích metod ve veterinární medicíně malých zvířat. Kromě užitečných rad zde najdete i zamyšlení nebo komentář k něčemu co mě trápí v klinické praxi.
Než se dostaneme k obsahu, tak musím udělat jedno oznámení, resp. vysvětlení. V posledním newsletter jsem psal, že se můžeme potkat 7.12. ve Smolenici na konferenci SSFM. Tato konference musela být zrušena. Dozvěděl jsem se to až po odeslání newsletteru a už jsem s tím nemohl nic dělat. Omlouvám se za nepřesnost.
Jak často na rtg nebo usg snímku něco měříte? A co je cílem tohoto měření? 📏
Tohle téma mi vždy připomene jeden z mých oblíbených citátů: „A radiologist with a ruler is a radiologist in trouble.“Autorem je Ben Felson, významný humánní radiolog. Tento citát nás upozorňuje, že pokud na snímku nevidíme jasné diagnostické znaky, pouhé měření nás z potíží nevytáhne.
Když jsem s radiologií začínal, měřil jsem často a hodně. Hledal jsem něco „objektivního“, když jsem si nebyl jistý. Bylo to spíš zoufalství než skutečná diagnostická metoda. 😅 Ale naučil jsem se, že měření samo o sobě nikdy nevyváží nedostatek znalostí nebo zkušeností.
Dnes už měřím mnohem méně – často jen proto, abych potěšil ošetřujícího lékaře nebo chirurga. 😉 Přesto existují situace, kdy je měření skutečně užitečné. Nejčastěji je to sledování změn během terapie (např. v onkologii nebo kardiologii).
Je důležité vědět, že absolutní čísla na rtg snímcích mohou být zavádějící. Proto se často využívají poměrová měření v rámci jednoho snímku.
Radiologie je plná tzv. „pravidel pro praxi“ (rule of thumb). Tato měření mohou být užitečná, ale je potřeba je brát s rezervou – nejsou vždy přesná a vyžadují správný kontext.
Ať už měříte nebo ne, vždy se vraťte ke svým základním znalostem a hledejte jasné diagnostické znaky. Měření je jen nástroj, nikoliv řešení. 🛠️
Dnes uvedu výsledky starého článku (z roku 2003). Tématem je odlišení enteritídy od střevní neoplazie na usg snímcích [1]. Jsou to časem prověřené informace. Na těchto výsledcích zakládáme diagnostiku střevních neoplazií i dnes. 🔮
⚡ Ztráta vrstevnatosti stěny byla přítomna u 99 % psů s nádory a pouze u 11 % psů s enteritidou.
⚡ Charakter léze: Tumory byly obvykle lokalizované (98 %), zatímco enteritida byla častěji difuzní (72 %).
⚡ Motilita střev byla snížená častější u psů s nádory (87 %) než u enteritidy (61 %).
❗Informace o šířce střeva nebudu uvádět z důvodu překryvu dat, a tedy nejednoznačnosti (i když to v článku prezentují jinak). Lymfatické uzliny vynechávam taky, protože nebyly hodnoceny u všech psů a předmětem byla pouze velikost.
⚠️ Pozor na lymfom. Léze mohou být difúzní a nemusí být vymizelá vrstevnatost.
Objevil jsem další užitečný zdroj informací ze světa veterinární radiologie. Vetlucent. Tato webová stránka poskytuje vzdělávací materiály, případové studie a platformu pro sdílení znalostí mezi veterinárními odborníky z celého světa. 👩🏻🎓
V minulých dvou vydáních Zobrazkára jsem psal o usg vzhledu sleziny. Na webu vetlucent je stručný článek o masách na slezině z pohledu radiologie, ultrasonografie i CT. Podobných článků je tam víc. Častým autorem je Allison Zwingenberger, která vytvořila velmi přínosný web Veterinary Radiology s hromadou případových studií.
Čtete rádi vědecké/odborné články v originálu, resp. v angličtině?
🎯 Dostal se k vám tento e-mail přeposláním? Chcete to změnit a dostávat jej přímo a hned v čase vydání?
👉🏻 Přihlaste se k odběru.
Častým důvodem pro rentgenování hrudníku je onemocnění srdce a zjištění zda nedošlo k jeho selhání v podobě edému plic a venózní kongesce. 💔 Jedním z kritérií pro rozpoznání onemocnění srdce je velikost srdeční siluety na rtg snímku. Pro tyto účely vzniklo měření VHS (Vertebral Heart Scale/Score). Věřím, že systém měření je vám všem dobře známy a není třeba ho detailně popisovat. Jedná se o jedno z pravidel pro praxi, o kterých píšu výše. Přikládám obrázek s vyznačeným měřením VHS u koček.
U koček je tento index málo variabilní díky relativně uniformní velikosti a tvaru hrudníku. Pro zdravé kočky byl publikován rozměr 7,3 ± 0,5 [2]. Často se pro zjednodušení uvažuje, že VHS > 8.0 odpovídá kardiomegálii.
Příště se budu věnovat VHS u psů. 🐕 Tam to není tak jednoduché. 🧩
V době adventu Veheri zveřejní každý den jeden případ. Tyto případy jsou trefně nazvány Christmas Calendar (#christmascalendar). Hned první je velice zajímavý a zdůrazňuje nutnost kombinovaného terapeutického přístupu.
👉🏻 Ectopic Thyroid (Thyroglossal Duct) Carcinoma
Chcete vidět běžné i méně časté případy na různých modalitách? Chcete číst názory odborníků a evropských specialistů v zobrazovací diagnostice? Podívejte se na www.veheri.com a přihlašte se. Registrace je zdarma.
Děkuji, že jste přečetli celý email.
Mějte se dobře a vzdělávejte se.
Laco 👋🏻
PS: Předchozí vydání Zobrazkára najdete na webu Forendors nebo v jejich aplikaci dostupné pro iOS i Android.
[1] Penninck, D., Smyers, B., Webster, C.R.L., Rand, W. and Moore, A.S. (2003), DIAGNOSTIC VALUE OF ULTRASONOGRAPHY IN DIFFERENTIATING ENTERITIS FROM INTESTINAL NEOPLASIA IN DOGS. Veterinary Radiology & Ultrasound, 44: 570-575. https://doi.org/10.1111/j.1740-8261.2003.tb00509.x
[2] Ghadiri A, Avizeh R, Rasekh A, Yadegari A. Radiographic measurement of vertebral heart size in healthy stray cats. J Feline Med Surg. 2008 Feb;10(1):61-5. doi: 10.1016/j.jfms.2007.06.015.