Ahoj!
Mám pro tebe skvělou nabídku. Protože jsem na mateřské dovolené a chci znovu začít učit, budou mít VŠICHNI moji studenti lekce češtiny ZDARMA celý duben. Klikni tady a registruj se.
Apríl! Nachytala jsem vás, nebo jste na můj malý žertík nenaletěli? Nemám pro vás lekce zdarma, jsem stále na mateřské dovolené a neučím, ale mám čas dělat pro vás, své studenty a fanoušky, extra materiály a e-lekce opravdu ZDARMA. Dnes jsem si pro vás připravila novou epizodu podcastu na téma Apríl🎧. Kromě podcastu mám pro vás transkript, který najdete níže a tady najdete slovní zásobu na procvičení. Nezapomeňte mi napsat do komentáře, jak se vám podcast líbil!💭
📖Transkript:
Ahoj všichni!
Doufám, že se na mě nezlobíte za můj malý vtípek z dnešního newsletteru. Obvykle aprílové žerty nedělám, ale dnes jsem si pro vás připravila nový díl podcastu právě o Aprílu, to znamená o 1. dubnu, takže jsem toho využila a trochu si z vás vystřelila. Jestli jste ještě dnešní newsletter nečetli, tak si ho určitě otevřete, najdete v něm transkript celého podcastu a link na slovníček v aplikaci Quizlet. Takže zpět k Aprílu.
O původu Aprílu existuje několik teorií. Někteří historici si myslí, že tento zvyk pochází ze starověké Indie nebo Persie, kde se kolem prvního dubna slavily svátky veselí. Jiní věří, že vznikl ve Francii v 16. století, kdy se změnil kalendář a Nový rok se přestal slavit 1. dubna. Někteří lidé ale tuto změnu neznali a dál si přáli šťastný nový rok. Ostatní si z nich proto začali střílet a posílali jim falešná novoroční přání. Tak možná vznikla tradice aprílových žertů!
Na Apríla je běžné, že se lidé snaží nachytat své kamarády, kolegy nebo členy rodiny. Možná se vám už někdy stalo, že jste naletěli na žert – tedy že vám někdo něco řekl nebo ukázal, a vy jste tomu uvěřili, i když to byla jen legrace.
Například někdo vám může říct: „Hele, máš rozvázanou tkaničku!“ Podíváte se dolů – a nic. Najednou uslyšíte: „Apríl“! Nachytali jste se! Nebo vám kolega v práci oznámí: „Dneska nám šéf dal volno!“ Vy se zaradujete… a pak vám kolega řekne: „Apríl“. Zase jste naletěli!
Někteří lidé mají rádi i kanadské žertíky. To jsou trochu „drsnější“ vtipy – třeba když někdo přelepí optickou myš lepicí páskou nebo vymění cukr za sůl. Takové vtipy ale musíte dělat opatrně, aby se nikdo nenaštval, Češi kanadské žertíky totiž nemají moc rádi.
České děti a studenti si také často střílí z učitelů – to znamená, že si z nich udělají legraci. Například mohou napsat na tabuli Dnes žádná škola a sledovat reakce učitele. Psina musí být, ale je důležité, aby byla férová a nikomu neublížila.
A co vy? Už jste někdy někoho nachytali, nebo jste sami naletěli na aprílový žert? A jaké vtipy a tradice máte ve své zemi? Dejte mi vědět do komentáře a nezapomeňte – na Apríla si raději dvakrát ověřte, co je pravda!
Mějte se krásně,
Vaše Mony