Menstruace a hypothyreoza

Menstruace a štítná žláza

Správná funkce štítné žlázy a pravidelný menstruační cyklus jsou dvě zcela neoddělitelné věci. Pokud je funkce štítné žlázy jakýmkoliv způsobem významně narušena, prakticky vždy se to projeví změnou/poruchou menstruace. Tyto změny mohou mít mnoho podob a mohou se v čase i měnit. Ženský organismus je složité soukolí, do jehož fungování zasahuje velká řada zevních i vnitřních faktorů ( věk, tělesná konstituce, strava, fyzická aktivita, spánek, stres…). To je příčinou toho, že ženy  se stejnou poruchou funkce štítné žlázy,  mají odlišné problémy s menstruačním cyklem. U některých se vůbec nic nezmění, jiné budou mít zcela zásadní problémy. 

V tomto článku si vysvětlíme, jaké poruchy menstruačního cyklu lze očekávat při nedostatečně fungující štítné žláze a proč vznikají.

Jak se může změnit menstruace, pokud je funkce štítné žlázy snížená? 

Mohou nastat tyto situace:

  • menstruace se může úplně zastavit  (amenorhoe)

  • cyklus se může prodloužit (oligomenorhoe)

  • cyklus je zdánlivě normální, ale neprobíhá ovulace (anovulační cyklus)

  • je velmi silné menstruační krvácení (hypermenorhoe nebo také metrorhagie). 

  • objevuje se krvácení/špinění uprostřed cyklu (intermenstruační krvácení)


Hypermenorea znamená silné, ale pravidelné krvácení. Metroragie označuje silné nebo nepravidelné krvácení mimo cyklus.


Co je toho příčinou? 

Pojďme si nyní vysvětlit, co se v těle ženy děje, nefunguje-li štítná žláza dostatečně. Pokud se bavíme o hormonálním systému, je třeba mít neustále na paměti, že se jedná o velice úzce provázaný celek do jehož fungování zasahuje nervový systém a imunitní systém (neuroimunoendokrinní). 

Změna na jedné straně vždy vyvolá reakci na straně druhé. Porucha jednoho systému má vliv i na systémy ostatní. My se nyní zaměříme jen na změny ženského hormonálního systému  při snížené funkci štítné žlázy. 

Zvýšená hladina prolaktinu 

Při snížené funkci štítné žlázy dochází ke zvýšené tvorbě thyreotropinu (TSH), řídícího hormonu štítné žlázy v hypofýze. Ten, pokud je zvýšený, může jako vedlejší efekt stimulovat i sekreci prolaktinu. Prolaktin je také hormon hypofýzy a  je zodpovědný za správný průběh kojení. Během laktace se jeho hladina přirozeně zvyšuje a u většiny žen  dochází jeho vlivem k přechodnému zastavení menstruace. A  to samé se děje i zde. Zvýšený prolaktin blokuje uvolňování regulačních hormonů vaječníků (GnRH a LH a FSH) z hypothalamu a hypofýzy, což může způsobit poruchu ovulace nebo zástavu menstruace (anovulaci a amenoreu). 

Snížená produkce estrogenů 

Omezení aktivity vaječníků vlivem výše uvedených změn vede ke snížené tvorbě estrogenů. Nízké hladiny estrogenů mohou způsobit prodloužení cyklu (oligomenoreu) nebo jeho úplnou zástavu (amenoreu).


A proč jsou vlastně estrogeny pro menstruační cyklus tak zásadní?

  1. Regulace růstu endometria – během folikulární fáze menstruačního cyklu stimulují estrogeny proliferaci děložní sliznice (endometria), což připravuje dělohu na možné uhnízdění oplodněného vajíčka.

  2. Podpora ovulace – vysoké hladiny estrogenu na konci folikulární fáze stimulují uvolnění luteinizačního hormonu (LH), který spouští ovulaci – uvolnění zralého vajíčka z vaječníku.

  3. Udržování vaginálního a cervikálního prostředí – estrogeny zajišťují produkci cervikálního hlenu, který usnadňuje průchod spermií a podporuje oplodnění.

  4. Regulace hormonální rovnováhy – Ovlivňují produkci FSH (folikuly stimulujícího hormonu) a LH, čímž přispívají k celkové koordinaci menstruačního cyklu.


Porucha  luteální fáze  a snížení tvorby progesteronu

Jedná se o poruchu druhé fáze menstruačního cyklu, ve které se z prasklého folikulu, ze kterého se uvolnilo zralé vajíčko, vytváří tzv. žluté tělísko. To produkuje progesteron, další důležitý ženský hormon. Nedostatek progesteronu neumožní správné dozrání sliznice endometria a to vede k prodloužení cyklu (oligomenorhoe) a k neschopnosti správného uhnízdění oplodněného vajíčka. Důsledkem toho mohou být opakované potraty nebo neplodnost. 


Proč je progesteron důležitý?

Příprava děložní sliznice (endometria) na uhnízdění embrya - po ovulaci (v luteální tedy druhé fázi cyklu) progesteron zajišťuje přeměnu děložní sliznice tak, aby byla schopna přijmout oplozené vajíčko. Zvyšuje její prokrvení a podporuje produkci živin.

Udržení těhotenství - pokud dojde k oplodnění, progesteron brání stahům dělohy, a tím zabraňuje předčasnému vypuzení embrya. Jeho produkce v placentě je pro udržení těhotenství zásadní.

Inhibice nadměrné stimulace endometria estrogeny - progesteron vyvažuje účinky estrogenů, čímž zabraňuje příliš silnému růstu děložní sliznice. To snižuje riziko nadměrného krvácení. 

Regulace bazální tělesné teploty - po ovulaci zajistí progesteron mírné zvýšení tělesné teploty (o 0,3–0,5 °C), což je jedním z příznaků ovulace.

Ovlivnění centrálního nervového systému - progesteron má tlumivé a uklidňující účinky. To může vysvětlovat změny nálady nebo ospalost během luteální fáze.

Spuštění menstruace při absenci těhotenství - pokud nedojde k oplodnění, hladina progesteronu prudce klesá, což vede k odlupování děložní sliznice a následnému menstruačnímu krvácení.


Změna v metabolismu steroidních hormonů vlivem narušené funkce jater

U těžších poruch funkce štítné žlázy se prakticky vždy zhoršuje jaterní funkce. To může vést ke zpomalení odbourávání estrogenů s rozvojem  hyperestrogenismu a silnému menstruačnímu krvácení. 

Je to skutečně tak jednoduché?

Ne, bohužel není. Z výše uvedeného výčtu by se mohlo zdát, že situace je vcelku jasná. Zvýší se prolaktin, neprodukují se estrogeny, progesteron…Jenže jak bylo zmíněno výše, organismus je velice složitý mechanismus, do jehož řízení zasahuje mnoho vnějších i vnitřních faktorů. A to celou situace trošku komplikuje. Dvě ženy s úplně stejnými výsledky mohou mít totiž úplně jiné obtíže. Jedna poruchu menstruačního cyklu mít bude a druhá ne. Navíc úplně bez problémů otěhotní a porodí zdravé dítě. 

Bohužel se nelze spoléhat ani na doplňující laboratorní vyšetření jako je prolaktin, estrogeny a podobné. Hladina prolaktinu sice může vlivem TSH stoupat a hladina estrogenů klesat, ale změny mohou být významné jen pro daný systém. To znamená, že z pohledu laboratoře se pacientka stále může pohybovat “v normě”. Proto je v endokrinologii důležité, mnohem více než v jiných oborech, korelovat laboratorní nálezy s klinickým stavem a vše hodnotit jako celek a nejlépe ještě v čase. Velice žádoucí jsou znalosti dalších okolností jako je aktuální fyzický a psychický stav, jaké léky a doplňky pacientka užívá, jakou drží dietu apod. Čím více toho víme, tím přesnější může být naše diagnostika a následná terapie. Pak se můžeme snáze vyhnout situaci, kdy poruchu menstruačního cyklu “svedeme” na štítnou žlázu a přehlédneme něco mnohem důležitějšího. 

Co z toho vyplývá? 

Poruchy menstruace jsou běžnou součástí poruchy funkce štítné žlázy. Proto doporučuji, pokud dojde ke změně kvality menstruace, zejména u ženy, která s tím nikdy neměla problémy, vyšetřit v první řadě funkci štítné žlázy (a prolaktin, ale o tom  zase jindy). Pokud zjistíme závadu, je třeba ji nejprve odstranit. Pokud se po normalizaci hladin hormonů štítné žlázy cyklus neupraví, pak je třeba pátrat po jiné příčině. Co považuji za důležité je fakt, že při poruchách cyklu, které souvisí s poruchou funkce štítné žlázy, vždy nějakou dobu po úpravě hormonální nerovnováhy trvá, než se cyklus urovná. Klidně i tři měsíce až půl roku. Buďte, milé ženy, tedy trpělivé.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte