Všeobecně se uvádí, že název Vltavy pochází ze starogermánštiny. Je tomu ale skutečně tak? V němčině se přeci Vltava jmenuje jinak, Moldau. A představte si, obě dvě tato jména mají prý stejný slovní základ, stejný původ. No, řekli byste to?
Etymologie názvu naší nejdelší řeky, dlouhé 430,2 kilometrů, souvisí prý s její „povahou“. A pochází ještě z předslovanského období.
Staří Germáni ji nazývali „Wilt-awa“, což je složenina dvou slov, která znamenají „divoká řeka“. První část názvu, „wilt“ neboli současné „vlt“ souvisí s markomanským výrazem „vild“, což znamenalo „dravý“ nebo „divoký“, ostatně i v současné němčině se divoký řekne stále „wild“. Druhá část názvu, „awa“ neboli současné „ava“ vychází z výrazu „ahva“, „achwa“ nebo „aha“, jehož význam byl „voda“. Nepřipomíná vám to něco? Možná v tom také slyšíte latinské „aqua“, tedy voda. A tyto výrazy by měly být skutečně příbuzné. Ale to už je téma spíš pro nějakého srovnávacího jazykovědce, tedy komparativního lingvistu.
Ovšem, uvádí se také, že její název může mít ještě starší původ a pocházet už od Keltů, od nichž Germáni převzali některé místní nebo tedy zeměpisné názvy. Památkou na Kelty by tak mohla být jména některých řek, která končí právě na –ava, tedy Vltava nebo i Otava, Opava či Sázava. Ovšem někteří označují tento výraz pro vodu ještě za předkeltský. Výraz „ava“ se každopádně ve slovanských jazycích nakonec tak osamostatnil, že se začal používat k vytváření říčních jmen.
Autorka: průvodkyně Kristýna Maková
📷 Vltava je nejdelší řekou na českém území. Snímek ji zachycuje v Praze, s Karlovým mostem, kterým byl dlouhá století jediným stálým mostem, který přes ni vedl. Na pozadí je pak vrch Petřín s rozhlednou. Foto: Canva
Při psaní tohoto článku jsem čerpala z portálu Wikipedia, z webových stránek Českého rozhlasu (1, 2) a z webových stránek Archeologie na dosah (archeologienadosah.cz).