Starý Paleolit

Něco o klimatu, výlet do Afriky a Olduvan. Je libo šutr?

Nejstarší část Paleolitu u nás začíná před 1 milionem let a do středního Paleolitu přechází před cca 300 000 / 250 000 lety.

Starý Paleolit možná znáte pod běžnějším názvem starší Doba Kamená, do které ale spadají i další období. Jde o nejstarší a nejdelší úsek našich známých dějin. A zároveň o úsek, o kterém toho víme nejméně.

Je to dáno trvanlivostí materiálů, které se špatně dochovávají a víme o nich z nepřímých nálezů. Třeba dřevěné konstrukci poznáme podle jinak zbarvené hlíny, textil, kožešiny obtiskem v hlíně a tak dále. Ale to bychom předbíhali dobu. Jasných a přímých dokladů je málo, převážně kamenné nástroje, podle kterých doba původně dostala své pojmenování.

Začneme tím, co absolutně ovlivňovalo způsob žití.

Klima

Ve Starém Paleolitu se střídaly doby ledové (glaciály) a meziledové (interglaciály), a s tím se “posouvala” oblast, kde byly dobré podmínky k žití. Hodně zjednodušeně řečeno, představte si pruh dobře obyvatelného klima, který se pomalu posouvá nahoru, do zhruba dnešní podoby a zase dolů, kdy na našich severních hranicích končí ledovce.

I v průběhu trvání doby ledové se podmínky postupně proměňovaly. Přece jen, čas se počítal na tisíce let. Na ledovce navazovala tundra. Oceány byly v době ledové asi o 120 metrů níže, než dnes (spousta pevninských mostů - přesuny mezi ostrovy a kontinenty).

Ve Starém Paleolitu uvádějí čtyři hlavní glaciály Günz, Mindel, Riss, Würm, ale pravděpodobně jich bylo víc (vědci zkoumají). Klima není moje téma, ale základní přehled je důležitý pro pochopení, proč a jak lidi žili.

Poslední doba meziledová nastala až na přelomu Mladého a Pozdního Paleolitu, před cca 12 000 lety a v té žijeme dodnes. Naše současné geologické období se nazývá Holocén.

Takže, na našem území je částečně ledovec, částečně chladná a suchá tundra. Žili tu mamuti, nosorožec srstnatý, jelen obrovský, sob, pižmoň, stepní bizon, pratur, divoký kůň, lev jeskynní, hyena jeskynní, vlk, medvěd jeskynní. Přáli byste si některého namalovat?

V teplejších fázích, dobách meziledových, je u nás lesostep. Teploty podobnější dnešním a potkali byste u nás třeba slony, (tehdy se pokládaly základy legendám o kyklopech), hrochy a další savce typické pro lesostepní prostředí.

Proměnlivost prostředí určovala přesuny lidí zvířat i rostlin, dostupnost zdrojů, jestli bylo sucho… Prostě vše kolem. V průběhu, se snižováním a zvyšováním hladiny oceánů se uskutečnilo i několik odchodů rodu Homo z Afriky. Podle zatím doložených nálezů. Nově odejití se mísili s dříve odejitými usedlíky a celé to bylo ve velmi, velmi pomalém pohybu. Měříme na tisíce, statisíce let. A mluvíme o Evropě všeobecně, na území ČR se zaměříme za pár miliónů let.

Zatím tedy cestujeme do Afriky. Jinak bych totiž nemohla začít Olduvanem.

Olduvan

Období, kdy máme první doložené kamenné nástroje. Doklady máme z Afriky, a nejmladší i z části Asie a jihu Evropy (Francie, Španělsko).

Kulturu v Africe, odkud se šířila datujeme cca 2,6 - 1,5 mil let. I když se ukazuje, že může být i starší. V Evropě a Asii později, cca 1,8 - 1,2 mil let.

Nositelé kultury jsou převážně Homo habilis, ale i další ranné druhy rodu Homo, třeba Homo erectus. Podle novějších studií a objevů se na výrobě a používání mohli podílet i zástupci rodu Paranthropus a Australopithecus.

Nástroje Olduvanu jsou převážně jádrové valouny, které jsou vhodně otlučené. Jádrové znamená, že máte ten kámen jako celek, který jen správně otlučete. Nenechte se mýlit, správná technika chce zručnost. Druhý typ jsou úštěpy, to, co jste z toho původního kamene otloukli. A třetí důležitý nástroj je ten, kterým do vybraných kamenů tlučete.

Neboli: Úderné kameny se používají k rozbíjení jiných kamenů za účelem výroby nástrojů nebo k drcení různých materiálů.

Jádra mívají obvykle hranatý nebo oválný tvar a při úderu pod určitým úhlem se z nich odloupne část – úštěp, který může sloužit jako řezná nebo škrabací hrana, případně je dále upravován pomocí úderného kamene.

Nejčastěji používané druhy kamene jsou čedič, křemenec, andezit nebo pazourek.

Nástroje používali k řezání a zpracovávání masa i rostlin. Prostě k čemukoliv, co zrovna bylo zapotřebí. Větší specializace a šíře nástrojů přicházela postupně s dalšími kulturami.

Kam za Oldovanem?

Do Česka, ani střední Evropy bohužel ne. Oldovan je spojen převážně s Afrikou, lokality jsou třeba Tanzanie, Keňa, Etiopie (např. lokalita Gona, Olduvai Gorge), Nyayanga v Keni. Kdybyste chtěli tipy na výlety, napište mi, více jich budu rozvíjet v budoucích, bližších kulturách.

V Evropě se mluví spíš o mladších fázích a postupném přechody do Acheulénu. Za zmínku stojí Dmanisi (Gruzínsko), Atapuerca, Barranco León nebo Vallparadís (Španělsko), Pirro Nord (Itálie).

Co pro nás Oldovan znamenal?

V podstatě, převrat. Je to první stavební kamínek našeho dnešního technologického pokroku. Umožnilo nám to pracovat se širším spektrem materiálů. Lépe pracovat s jídlem, něco tak jednoduchého, jako naporcovat kusy masa, rozdrtit či rozřezat tvrdé skořápky... A vlastně od té doby už “jen” vylepšujeme a zdokonalujeme.

Jméno nese podle lokality Olduvai Gorge (v Tanzanii), kde Mary a Louis Leaky objevili různorodé artefakty (prostě předměty) a fosilie (kosti). Lokalita je dnes zapsána v UNESCO.

Většinu Olduvanu se využíval pouze oštípaný jádrový kámen, úštěpy byly odpad a nenesou žádné stopy využívání. Až v následujících kulturách postupně dovedou štípání k opravdu mistrovskému řemeslu s využitím i malých kousků, pokud jsou vhodné.

Krom kamenných nástrojů netušíme, jestli efektivně využívali i kosti nebo dřevo.

Takže:

  • nejstarší a nejdelší období v našich známých dějinách

  • používání oštípaných jádrových valounů

  • najdeme převážně v Africe, mladší fáze “těsně okolo” na jihu Evropy a Asie

  • používáno více lidskými druhy, zástupci rodu Homo a pravděpodobně i Australophitecus a Paranthropus. Jestli je uměli vyrábět, či si je půjčovali zřejmě nezjistíme.

Pro dnešek to bude vše, a těším se brzy načtenou s pokračováním a dalším obdobím, ve kterém se po pár milionech let konečně postupně přesunem na naše území.

A na závěr se můžete podívat, jak se v Olduvanu vyráběly nástroje.
Oldowan toolmaking instructions
Make The OLDEST STONE TOOLS In The World - The First Stone Tools - výroba od 2:00

Jo, a pokud si chcete přečíst o těch Kyklopech, tak tudy! Mezi jinými články je tam i mé krátké povídání.

Chtěli byste si zkusit štípání?

Ano
0 (0%)
Ne
0 (0%)
Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte