Zuzana Moťovská: I v medicíně je pro úspěch je klíčové nadšení – a to mě neopouští

V podcastu Druhý názor Medical Tribune jsme hovořili s profesorkou Zuzanou Moťovskou, lékařkou zaměřenou na akutní kardiologii, vědkyní, vysokoškolskou učitelkou – a také nositelkou ocenění Česká hlava. Mezinárodní komunita ji zná jako iniciátorku a koordinátorku široce citovaných studií, které reálně mění péči o velkou skupinu pacientů.

Česká kardiologie je podle ní na tom skvěle. „Možná nemáme tak krásné prostory, ale samotná péče je dobrá. Každý rok jezdím do Bostonu na špičkové americké pracoviště, a i tam si říkám, že se nemáme za co stydět. Z pohledu lékaře je v Americe lepší to, že tam se věnuje jen medicíně. Všechno ostatní, co je přesunutelné, řeší někdo jiný. Máte pak prostor uvažovat o tom, co tomu pacientovi skutečně je.“

Vede poměrně velký kolektiv lékařů a sester, který se stará o závažně nemocné na třech jednotkách intenzivní péče: „Ten, kdo něco vede, je někdy strašně sám. Nemůžete být populistou, který jen chválí, musíte umět dát najevo, když je něco špatně. To mi samozřejmě není příjemné, ale nevyhýbám se tomu. Mám ráda, když je práce kvalitně odvedena. A také ale za svými lidmi stojím, snažím se jim pomáhat, záleží mi na nich a mám radost, když vidím, jak se rozvíjejí. Mladí lidé to mají v mnohém těžší, než jsme měli my, a já je mnohdy obdivuji, jak jsou úžasní.“

Velmi ráda podporuje mladé kolegyně. Nevyhledává však genderové diskuse a nesdílí pohled na profesní realizaci a „úspěch“ z pohledu pohlaví. I ona se jako žena setkala s despektem. „Nechci se tím ale nechat svazovat. Ano, jsem žena, ovšem to mě nikdy nespoutávalo. Pro dosažení pracovního naplnění je podstatný zájem, nadšení.“ A entuziasmus ji stále neopouští. A také ji neopouští zvědavost. „Nemusíme pracovat nonstop, musíme ale pracovat s radostí.“
40:52