Dan Rakušan: A co když je nejlepší nedělat nic?

Co není indikované, je kontraidikované. Zbytečná vyšetření a neodůvodněné terapeutické intervence pacienta poškozují, ekonomicky vyčerpávají systém a váží na sebe kapacity, které mohou být využity lépe. Příčin takové defenzivní medicíny je celá řada, od nezkušenosti až po nastavení, že: „takto to šéf chce., případně: „takto se to dělá vždycky.“

Nasvítit tato tmavá místa se snaží iniciativa Choosing Wisely. O jejích principech a o tom, proč je někdy moudřejší „nedělat nic“, jsme v podcastu Druhý názor Medical Tribune hovořili s jedním z propagátorů kampaně, internistou a endokrinologem MUDr. Danem Rakušanem z Interní kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice: „Je to výzva postupovat co nejrozumněji a nejadekvátněji situaci našeho pacienta. Často se nám stává, že používáme daleko silnější diagnostické nebo terapeutické prostředky v situacích, kdy bychom si mohli vystačit i s méně invazivní a zatěžující procedurou.“

Tato iniciativa jde v mnohém proti proudu a proti zavedeným zvyklostem. V jejím rámci vznikl pro celou řadu specializací „Top Five List“. Tyto dokumenty vymezují pět diagnostických nebo terapeutických postupu, které se široce používají, aniž by k tomu byla opora v medicíně založené na důkazech. Podobně se zástupci této platformy snaží oslovit i pacienty. „Mimo jiné jsme vytvořili leták, v němž dáváme pacientům námět k pěti otázkám, které mohou položit svému lékaři. Jsou to celkem jednoduché a logické otázky. Je dané vyšetření nebo terapie skutečně nutné? Jaké jsou nežádoucí účinky? Jsou i jiné možnosti? A pak je tam také jedna krásná otázka: Co se stane, když nebudu dělat nic? Když nepůjdu na vyšetření, nevezmu si daný lék… To je dobrá a logická otázka, která může pomoci lékaři, aby si uvědomil, že v určité situaci může být tento přístup naprosto plnohodnotný. Samozřejmě jsou případy, kdy hrozí nebezpečí z prodlení a je dobré dané vyšetření nebo léčbu zahájit ihned. V medicíně je ale spousta situací, kdy je přístup „watch and wait“, tedy „pozoruj a čekej“, naprosto plnohodnotnou alternativou a často také nejrozumnějším postupem. Lepším než pacienta potenciálně ohrozit nějakým přehnaným diagnostickým nebo terapeutickým krokem. A pátá otázka je: Co to bude stát?“ popisuje MUDr. Rakušan.
44:09