⚠️ Novinka & dárek k tomu! K úspěchu často stačí jeden dobrý nápad. Umíte ho vymyslet? Máte-li necelé dvě hoďky času, naučím vás to. A klidně u vás na gauči – v mém novém online kurzu Jak vymýšlet nápady. Osvojíte si v něm přes 30 kreativních technik, léky na tvůrčí krize i kreativní promptování s AI.
🔥 Co o kurzu říkají ostatní?
💬 Bohdana Goliášová, mentorka tvůrců: Tohle je nejpoctivěji zpracovaný kurz, kterým jsem kdy prošla. Vyzkoušela jsem zatím první 3 techniky a na stole mám asi 27 nových nápadů. No nejsem geniální? Nejsem. Ale dokud neprojdete tímhle kurzem, tak si to budete myslet.
💬 Broňa Sobotka, učitel angličtiny: Jsem tak nadšený, že si příště od Michelle klidně koupím kurz háčkování nebo zírání do zdi.
💬 Darina Křivánková, novinářka & spisovatelka: Na tomhle kurzu mi přijde geniální to, že může zlepšit život úplně každému, ať už se kreativitou a tvořením živí, nebo je má jako hobby, nebo je prostě jen zvídavý a zvědavý.
💬 Dan Gamrot, expert na produktivitu: Michelle má dar vysvětlit složité věci tak, že vám to fakt dojde během chvilky. Jen upozorňuju, že vás možná bude často žrát takové to „proč jsem tohle nevěděl dřív?“
🎁 A protože patříte do mé milé 3Ká komunity, posílám jako poděkování 20% slevu s kódem MEZIPRVNIMI. Bude platit týden.
📚 Booksitter wanted! Asi si pamatujete, že jsem před třemi měsíci hledala domov pro svou knihovnu. Zadání bylo jasný: půjčím vám na půl roku svých 1200 knih, vy si s nimi dělejte, co chcete, ale udržte je v teple a suchu a vraťte je ve stejném stavu a počtu. Když jsem to nejdřív pitchovala svým známým jako skvělý nápad, řekli mi téměř všichni, že nikoho takového nenajdu. Reakce byly většinou:
🗯️ Simtě, kdo má doma místo na 1200 knih?
🗯️ Chci vidět člověka, co má doma prázdný police na tolik knih!
🗯️ To ti lidi akorát rozkradou!
Po několika týdnech jsem našla. A vás beru do zákulisí, jak se to stalo, abyste – kdybyste také hledali booksittera – věděli, proč do toho (ne)jít. ⤵️
🌸 Ozvalo se mi asi 60 lidí, institucí a firem, které měly zájem knihy pohlídat.
🌸 Strávila jsem zhruba 20 hodin komunikací (třikrát jsem někomu volala!!) se zájemci. Chodily mi fotky kanceláří, obýváků, rozměry knihoven a plány, co by potenciální babysitteři s mou knihovnou dělali. Ozvalo se několik velkých institucí, což mě samotnou trochu rozhodilo. Bylo to dojemné. S většinou to nedopadlo, protože a) neměli police b) chtěli jen část knihovny c) byli z daleka d) nedokázali zajistit dohled nad knihovnou (např. ve větších firmách, institucích nebo coworcích).
🌸 Výzva se dostala k obrovskému množství lidí. Následující měsíc mě zastavilo několik lidí na ulici nebo v gymu s tím, že Ahoj Michelle, my se neznáme, ale už jsi udala knihovnu? A bylo to téma na každém mém kurzu.
🌸 Abych knihovnu mohla s čistým svědomím předat, rozhodla jsem se ji katalogizovat. Vybrala jsem si na to appku Libib. Knihy se do ní dají načíst foťákem v mobilu pomocí ISBN kódu, jdou do ní přidávat správci knihovny a evidovat půjčené knihy. Stojí mě 11£ měsíčně (i s přístupem správce).
🌸 Nevýhoda Libib appky je, že a) většinu (75 %?) českých titulů musíte přidat ručně, protože v databázi nejsou evidované b) knihy musíte rozřadit do sekcí (což mě za chvíli přestalo bavit, takže je většina mých knih v kategorii seberozvoj :D) a c) aplikace často zamrzává.
🌸 Katalogizovat 1200 knih, včetně ručního zadávání cca 40 % knihovny, nám zabralo ve dvou lidech cca 15 hodin.
🌸 Odstěhovat knihy byla už v porovnání s katalogizací brnkačka, naskládání do banánovek a odvoz si vyžádaly 3 plná auta banánovek, 8 hodin a dva silné chlapce na pomoc.
Booksitterem se stal Ondřej Čejka, se kterým jsme se v roce 2018 potkali na akci ve Vaultu42 a od té doby se máme v LinkedInových kruzích. Knihám vyhradil celou jednu místnost, pořídil police a doma udělal poloveřejnou čítárnu.
Kdybyste si v následujících měsících chtěli něco z mé knihovny půjčit, stavte se u Ondry! A předem si knihovnu prolistujte.
❤️🔥 Poučení? Nevěřte lidem, kteří vám říkají, že něco nejde. Že by to nešlo jim, neznamená, že to nepůjde vám.
🔥 Jen připomínám: Američtí vědci zjistili, že mít na očích Manifest kreativce aka Manifest 3Ká komunity zvyšuje kreativitu o 300 %. Stačí si ho stáhnout a pověsit někam, kde ho každý den uvidíte.
❄️ Poprosila jsem svou hrdinku Kai, která se nedávno vrátila z umělecké rezidence na severním pólu, aby vás trochu pošťouchla. Kai píše:
💬 V životě si záměrně nenastavuju hranice nemožného, ale to, že se někdy budu plavit na pirátské lodi s partou umělců a vědců směrem k severnímu pólu, bylo i na mé poměry poněkud ambiciózní. A přesto – právě jsem se vrátila z Arktidy, z mojí první umělecko-vědecké rezidence. Teploty dosahovaly –30 °C, štětce a zkumavky nám zamrzly v prstech. Badass girls byly v převaze a za větu „tohle není pro holky“ by vás na severu každá polárnice přetáhla puškou. Byly to tři nejintenzivnější týdny mého života. Potkala jsem tam opravdovost – jak v krajině, tak v lidech. Klid, který tady doma naše uspěchaná společnost začíná ztrácet. A to hlavní? Přihlášku jsem poslala ze srandy. Bez očekávání. Lidé, co se účastnili přede mnou, měli kilometrové CV, věk, výstavy, zkušenosti. Já ne – a přesto mě vzali na palubu. Vás vezmou taky. Hledat můžete třeba tady: resartis.org (díky, Michelle!). Je tu tolik talentovaných lidí, kteří jen potřebují prostor – a budou se dít strašně skvělé věci! Nemusíte hned na severní pól, ale pokud nad tím jen přemýšlíte, pošlete tu aplikaci. Do it.
🗺️ Rezidence můžete hledat na: ⤵️
A než se přihlásíte, začtěte se do Kainých arktických lodních deníků nebo se zakoukejte do jejího zasněženého Instagramu.
🤯 A jelikož milujete kreativní rébusy, mám tu zadání, na kterých se v 70. letech testovalo, jak spánek ovlivňuje hledání nápadů a nových řešení.
Úlohy jsou následující:
🧠 Najděte jednoduché pravidlo pro určení jakýchkoliv nebo všech následujících písmen začátku téhle nekonečné posloupnosti: J, D, T, Č a P. Která písmena následují?
🧠 Které slovo zastupuje následující posloupnost: HIJKLMNO?
Nejde vám to? Zkuste to vyřešit… spánkem.
Podle psycholožky Deirdre Barett z Harvardu polovina studentů, které požádala, aby 15 minut před spaním přemýšleli o problému, který chtějí rozlousknout, našla ve spánku řešení.
✏️ Chirurg a neurovědec Rahul Jandial v knížce Proč sníme píše:
💬 Můžete napsat svůj záměr na kus papíru a položit ho vedle postele nebo tam položit předmět či obrázek související s tím, o čem si přejete, aby se vám zdálo. Není to pouhý totemický rituál. Jedná se o skutečné, lidmi prověřené způsoby práce se sny. Jako bychom dávali suroviny do hrnce a čekali, až je sny promíchají novými a nečekanými způsoby.
💬 Po probuzení se chvíli nehýbejte a pak si zapište vše, co si ze snu pamatujete. Nerozsvěcujte. Nekontrolujte oznámení. Máte na to nanejvýš minutu nebo dvě. Cílem je co nejvíc oddálit obnovení chodu exekutivní sítě.
Mimochodem, Proč sníme je skvělá kniha. Pokud vás zajímá, jak sny dokážou předpovídat nemoci, léčit traumata, jak své sny vykládat a ovlivňovat, co znamenají sny o nevěře, pádech nebo noční můry, tohle je kniha pro vás. A nebojte, napsal ji doktor a vědec, takže žádný „když se ti zdá o kolibříkovi, do měsíce otěhotníš.“
💘 NA ČEM DĚLAJÍ ČLENI & PŘÁTELÉ 3Ká:
Jakub Kantor napsal jeden z nejpraktičtějších 3Ká Speciálů: Jak si jako kreativec vybudovat osobní brand, který funguje a vydělává. Udělali jsme k tomu i checklist!
Bára Baronová vydává čtyři nové knihy. Přispět můžete na Doniu.
Deny spustila Projekt Deny, společně s Miloslavem Šindelářem zkoumá, jak být zdravější. A celé to zaznamenává a dává k dispozici.
Lu maká na tom, aby mladé holky nemusely procházet tím peklem, co my. Pomozte dostat vložky do škol.
Alena vydala třetí knihu pro děti: Emilka a záhada mizejících dětí.
Háta vydala další číslo nezávislého fotozinu.
Nové díly hlásí i Zachumláno! Chcete-li učit děti základy mindfulness a meditace, neváhejte.
Lucie píše blog Zastav se.
Tereza vás ráda uvítá na meditaci v kuchyni.
A potřebujete-li trochu něžnosti, u Svatji je najdete malované.
📮 Na čem makáte vy? Dejte mi vědět odpovědí na tenhle e-mail nebo v komentářích!
Mávám z Lisabonu & za týden navi! 👋🏻
P.S.: Malé experimenty, o kterých jsme se bavili nedávno, vyšly v češtině! Moc doporučuju, skvělá kniha!