“Příště až si budu hledat nového partnera, zaměřím se na to, jestli čte. Protože přeci jestli čte knížky, musí se vžívat do hrdinů a postav z nich, a tak nevědomky rozvíjí svou empatii.” řekla mi nedávno moje blízká duše.
🎓 Empatie podle slovníku - schopnost vcítit se do pocitů a jednání jiného člověka; schopnost vidět svět perspektivou druhého.
🙈 Sytý hladovému nevěří.
🙈 Káže vodu, pije víno.
🙈 Nesuď knihu podle obalu.
🙈 Nesuď druhého, pokud jsi neušel míli v jeho botách.
🙈 Každý ať si zamete nejprve před svým vlastním prahem.
I česká přísloví napovídají, že na empatii byl kladen důraz a že v ní nemusíme být dobří úplně přirozeně. Nabádají nás, abychom se nejprve zastavili a zkusili se podívat na situaci očima druhého. 🌬 Nádech, výdech a zamyšlení se, jak situace druhého vypadá v kontextu jeho životního příběhu, zkušeností, povahy, způsobu přemýšlení a reagování.
Empatie sbližuje.
Bez empatie bychom žili vedle sebe spíš než spolu. Empatie neboli vcítění se do druhého umožňuje chovat se k druhému se soucitem a vycházet si vzájemně vstříc. Odbouráváme tak naše odlišnosti a potenciální nedorozumění, a místo toho stavíme lávky ke svým individuálním světům protkané snahou o pochopení a nehodnocení.
💕 Empatie zlepšuje komunikaci. Reagujeme-li na pocity a potřeby partnera empaticky, vytváříme hlubší a přesnější porozumění. Navíc, vnímáme-li, že se nám druhý snaží skutečně porozumět, cítíme se ve vztahu spokojenější.
💕 Empatie (spolu)vytváří pocit důvěry a bezpečí ve vztahu. Skrze to, že stavíme do popředí porozumění, cítíme v sobě navzájem podporu a více svým partnerům důvěřujeme.
💕 Tím, že druhému empaticky (tedy tak, aby nás skutečně slyšel) projevujeme lásku a podporu, uspokojujeme jeho základní emoční potřeby. Cítíme se pak více napojeni a méně osamoceni.
💕 Být empatický také znamená respektovat rozdíly mezi mnou a mým partnerem. Umožňuje nám lépe pochopit jejich pohled na svět a přijmout jejich jedinečnost ve své celistvosti.
💕 Empatický přístup zjednodušuje řešení konfliktů. Skrze empatii snáze chápeme potřeby druhého a častěji nalézáme řešení, které vyhovuje nám oběma. Empatie je navíc cenným pomocníkem na cestě k odpuštění.
Ale pozor, přílišná až bezmezná empatie může být nebezpečná jak pro nás samotné, tak i pro ostatní. Může nás vést k vyčerpání až apatii a ve výsledku nás oddalovat od těch, ke kterým bychom se naopak chtěli přiblížit. A to, proto, že:
⚠️ Jsme empatičtí selektivně. Můžeme věnovat hodně energie jednomu člověku/skupině lidí, a přitom zapomínat na ostatní. V jedné studii zjistili, že v momentě, kdy byl účastníkům představen příběh holčičky “na čekačce” s nákladnou léčbou zacílený na jejich empatickou reakci, tři čtvrtiny ji v pořadníku předsunulo. Aniž by si uvědomovali, že tím pohorší zbylým dětem v obdobné situaci. Tento efekt (“identifiable victim effect”) stojí i za tím, proč námi častěji více pohne individuální příběh člověka, než-li čísla statistik popisující stejnou událost.
⚠️ Může být snadné nás pomocí empatie zmanipulovat. Jiná studie ukázala, že pod tíhou empatické reakce k jedné skupině lidí, můžeme druhé vyloženě škodit a chovat se necitlivě. A navíc si toto své chování ospravedlňovat. Řečníci využívající empatii jako prostředek k manipulaci často využívají rozdělování na “my” a “oni”, kdy leckdy až démonizují právě skupinu “oni”.
Empatie rozvíjí.
Vidět svět očima druhého nás zákonitě rozvíjí k tomu být soucitnějším člověkem. A to jak k druhým, tak k sobě samému.
🧐 V jedné studii zjistili, že v situaci, kdy se k nám druhý chová empaticky, projevuje pochopení a validuje naše pocity, umožňuje nám si vlastních emocí víc všímat. A skrze větší vědomost vůči sobě samému i ve výsledku žít spokojenější a autentičtější život.
🧐 Empatie nás učí trpělivosti. Místo toho, abychom se (leckdy zbytečně) rozčilovali a brali chování druhého automaticky za špatné a mířené vůči nám, pomůže nám reagovat klidně a podívat se na situaci perspektivou druhého. Nádech, výdech, chce to trpělivost 😀
🧐 Empatie prospívá zdraví. Studie ukazuje, že být empatický způsobuje méně stresu a negativních emocí, což vede k lepší zdravotní kondici a silnějšímu imunitnímu systému.
⚠️ Ale všeho s mírou, když to s empatií přeženete, můžete fungovat na úkor sebe a to nejen ve zdraví ale i ve vztazích. Když empatizujeme výlučně s druhými ale zapomínáme na sebe, jsme o krok blíž k pocitům apatie, bezmoci či stažení se do sebe.
Důležité tedy je naučit se pracovat s empatií tak, aby vás ani lidi okolo nezraňovala. Lidé, kteří věří, že empatie je pod jejich kontrolou (tedy není nahodilá a můžeme určovat míru prožívané empatie v různých situacích*) se pravděpodobněji vcítí do druhého i za obtížných podmínek - například pokud jde jejich názor proti tomu jejich.
Nejen v partnerských vztazích nám empatie (kterou máme ve svých rukách) může pomoci:
🤝 vést smířlivé debaty před těmi vyostřenými,
🤝 nalézat shodu než-li zdánlivá vítězství,
🤝 lépe pracovat s odlišností a
🤝 rozpoznat situace, kdy s námi chce druhý manipulovat.
*Hezky se to chápe na příkladů lékařů. Jen si představme, že by lékař prožíval každou bolest pacienta stejně intenzivně jako on. Pro své duševní zdraví i co nejkvalitněji poskytnutou péči pacientům je v zájmu všech jednat s pacienty soucitně, avšak stále s profesionálním odstupem.
A teď zaměřte pozornost na sebe:
👀 Co vám nejčastěji brání v tom se na situaci podívat očima druhého?
👀 Co vám naopak zpravidla pomáhá se do druhého vcítit?
👀 Kdy jste se naposledy cítili s partnerem doopravdy slyšeni? Co pro vás bylo v danou situaci stěžejní?
🛎️ Příště o sebereflexi a její důležitosti (nejen) v partnerských vztazích. O tom, jak nás přibližuje k sobě samému i k druhým. A také o tom, že i když může být někdy velmi nepříjemná, je zatraceně potřeba.
Za měsíc ahoj,
Mohlo by vás zajímat:
💌 PS: Dostali jste tento dopis, protože věříte s námi, že láska je dovednost. Každý měsíc si tak s námi svítíte na jednu ze vztahových dovedností, a stáváte se tak lepším partnerem, kamarádkou, synem, mámou, kolemjdoucí, občanem.
Přeposlal Vám ho někdo blízký? Můžete se přihlásit k odběru tady, a žádný další díl vám už neunikne. Líbí se Vám naše dopisy? Sdílejte je s blízkými, ať se dostanou tam, kde udělají dobře.