Spokojenější #20: O zodpovědnosti
💥 Jak často se cítíte provinile, pod tlakem nebo ukřivdění?
💥 Býváte nezřídka frustrovaní nebo zlostní?
💥 A jak často jste na sebe následně naštvaní, že se tak cítíte?
Některé pocity a emoce fungují jako směrovky. Vina, křivda, pocit tlaku, frustrace i zlost vylézají na povrch tehdy, když nám někdo překračuje hranice.
💬 Bára říká: Hranice nejsou věc, ale děj. Nestačí je jednou postavit. Je třeba je žít - pečovat o ně a mluvit o nich. Jen tak můžeme udržet prostor mezi námi čistý a nezatížený.
Zeptejte se sami sebe:
✨ Chráníte si své hranice dobře?
✨ Jak snadné je pro vás říkat NE?
✨ Jak snadné je pro vás, když vám NE říkají druzí?
✨ Kdy překračujete hranice vy a přebíráte zodpovědnost za druhé?
✨ Kdy naopak vy přehazujete svou zodpovědnost na druhé?
Cítíte v nějakém vztahu některou z výše uvedených emocí? Zkuste zodpovědnosti narovnat. ⤵️
Sepište si, co je vaše, co toho druhého a co je společné. Např. v partnerském vztahu je péče o domácnost společné téma, ale třeba potřeba luxovat každý den už může být jen vaše, vaše drahá polovička to může mít jinak.
Pokud u nějakého tématu nevíte, kam ho přiřadit, nechte si u něj otazník a společně později proberte, kde to leží.
Proberte seznam s druhým člověkem a hledejte možnosti, jak situaci narovnat, aby vám oběma bylo ve vztahu dobře.
Pokud vám to nepůjde, přizvěte si někoho dalšího na pomoc - ať už profesionálního moderátora (terapeuta, kouče nebo mediátora) nebo někoho blízkého.
❤️ A poslechněte si nový díl Kecek o přehazování zodpovědnosti, ten taky hodně pomůže:
#37 Já za to nemůžu!
Myslíme na vás,
