Plný kecky

Spokojenější #20: O zodpovědnosti

  • 💥 Jak často se cítíte provinile, pod tlakem nebo ukřivdění

  • 💥 Býváte nezřídka frustrovaní nebo zlostní?

  • 💥 A jak často jste na sebe následně naštvaní, že se tak cítíte?

Některé pocity a emoce fungují jako směrovky. Vina, křivda, pocit tlaku, frustrace i zlost vylézají na povrch tehdy, když nám někdo překračuje hranice.

💬 Bára říká: Hranice nejsou věc, ale děj. Nestačí je jednou postavit. Je třeba je žít - pečovat o ně a mluvit o nich. Jen tak můžeme udržet prostor mezi námi čistý a nezatížený.

Zeptejte se sami sebe:

  • ✨ Chráníte si své hranice dobře?

  • ✨ Jak snadné je pro vás říkat NE?

  • ✨ Jak snadné je pro vás, když vám NE říkají druzí?

  • ✨ Kdy překračujete hranice vy a přebíráte zodpovědnost za druhé?

  • ✨ Kdy naopak vy přehazujete svou zodpovědnost na druhé?

Cítíte v nějakém vztahu některou z výše uvedených emocí? Zkuste zodpovědnosti narovnat. ⤵️

  1. Sepište si, co je vaše, co toho druhého a co je společné. Např. v partnerském vztahu je péče o domácnost společné téma, ale třeba potřeba luxovat každý den už může být jen vaše, vaše drahá polovička to může mít jinak.

  2. Pokud u nějakého tématu nevíte, kam ho přiřadit, nechte si u něj otazník a společně později proberte, kde to leží.

  3. Proberte seznam s druhým člověkem a hledejte možnosti, jak situaci narovnat, aby vám oběma bylo ve vztahu dobře.

Pokud vám to nepůjde, přizvěte si někoho dalšího na pomoc - ať už profesionálního moderátora (terapeuta, kouče nebo mediátora) nebo někoho blízkého.

❤️ A poslechněte si nový díl Kecek o přehazování zodpovědnosti, ten taky hodně pomůže:

#37 Já za to nemůžu!

Myslíme na vás,


Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte