Ať už píšete vlastní fantasy knihu, hrajete deskovky, připravujete bojovku, chystáte si prezentaci nebo si jen tak pro radost vytváříte v hlavě vlastní světy, možná uvítáte možnost vytvořit si k tomu i vlastní mapu. Připravila jsem pro vás několik možností, jak na to 🙂
Ať už Canvu milujete, nebo nenávidíte, nelze jí upřít všestrannost. Kromě šablon na sociální sítě, letáčků, vizitek nebo životopisu v ní najdete i šablony pro mapy a plánky.
Jak funguje: Máte několik přednastavených šablon – mapy světa, nebo plánku na hledání velikonočních vajíček. Můžete měnit text, upravovat obrázky, barvy, umístění atd. Pokud s Canvou alespoň trochu umíte, bude pro vás hračka si mapu přizpůsobit vlastním potřebám.
Kdy se hodí: Šablony z hledání velikonočních vajíček využijete, když plánujete bojovku nebo nějakou podobnou hru a potřebujete orientační plánek, který ale nutně nemusí odpovídat mapě města (např. potřebujete jen záchytné body). Mapa světa se vám bude hodit třeba do prezentace, na web, do newsletteru, zkrátka kdekoli, kde chcete demonstrovat nějaká světová data.
Výhoda: Vytvoříte si mapy a plánky velmi rychle, šablony ani nemusíte upravovat, jen si změníte text a je to.
Nevýhoda: Musíte mít Canva účet a pokud máte větší nároky, Canva vám asi stačit nebude.
National Geographic Map Maker vám pomůže vytvořit mapu z jakékoli části světa, do které si můžete přidat spoustu zajímavých údajů (třeba jako na obrázku mapu světelného znečištění nebo výškový profil krajiny). Dá se s tím pěkně vyhrát.
Jak funguje: Vyberte si lokalitu, kterou chcete zobrazit a začněte přidávat vrstvy s údaji, které na mapě chcete mít. Pomocí různé úrovně průsvitnosti (opacity) můžete prolínat údaje z několika vrstev. U každé vrstvy navíc máte možnost zjistit detaily, kde se dozvíte víc o tom, co přesně na vrstvě najdete, jak ovlivňuje daný faktor život na Zemi a co můžeme udělat pro jeho zlepšení. Mapu lze exportovat nebo sdílet odkaz na její online verzi (můžete poslat rovnou do Google Classroom, Teams nebo e-mailem, případně zkopírovat odkaz).
Kdy se hodí: Řekla bych, že mapu ocení převážně učitelé nebo lektoři, případně žáci a studenti, kteří ji mohou využít na přednášky, online lekce nebo prezentace.
Výhoda: Pomocí mapy se dají zobrazit různé souvislosti spojené s životem na Zemi, ekologické, geografické nebo socioekonomické detaily. Vrstvy by podle všeho měly být pravidelně aktualizované. Nemusíte se registrovat.
Nevýhoda: Chvilku trvá, než se zorientujete. Data vrstev jsou brána celosvětově, pro menší země nedostanete tím pádem tolik detailů a některé šablony se nedají použít vůbec. I tak je to ale podle mého super nástroj.
Jste-li fanoušci fantasy světů, můžete si vytvořit vlastní mapu pomocí Inkarnate. Je hodně interaktivní a i verze zdarma má dostačující výběr doplňků, aby se mapa dala použít.
Jak funguje: Pokud si chcete svou mapu pořádně vymazlit, počítejte s tím, že vám to zabere nějaký čas. Nejprve si vytvoříte tvar svého světa, zvolíte textury krajiny a pak už přidáváte doplňky jako jsou města, mosty, mořské potvory atd.
Kdy se hodí: Mapu můžete využít při psaní fantasy příběhů a můžete si tak vizualizovat místo, kde se příběhy odehrávají. Pokud jste hráči deskovek, DnD nebo jiných fantasy her na tenhle způsob, je pro vás Inkarnate ideální jako doplněk ke hře.
Výhoda: Velká variabilita v tvorbě, můžete si vytvořit prakticky jakýkoli svět.
Nevýhoda: Nutná registrace, pokud chcete mít mapu obzvlášť vytuněnou, asi se neobejdete bez placené verze, která má na výběr obrovské množství doplňků mapy.
Jste-li kreativní duše, můžete si vlastní mapu namalovat nebo nakreslit sami, jako jsem to udělala já. Abych se vyhnula nechtěné uniformitě při kreslení tvaru, využila jsem tip z Instagramu. Na akvarelový papír jsem náhodně vysypala rýži a tu jsem pak tužkou obkreslila. Přidala jsem pár ostrůvků, rýži uklidila, obrys zvýraznila linerem a vybarvila akvarelem. Video z procesu najdete v Reels na mém Instagramu.
Jak to funguje: Sednete a kreslíte 🙂
Výhoda: Můžete si nakreslit/namalovat svět přesně podle svého přání, nejste limitovaní ničím jiným, než svými dovednostmi.
Nevýhoda: Pokud uděláte někde v procesu velkou chybu, která nejde opravit, budete muset začít úplně znovu.
Máte sami nějaký tip, jak vytvořit mapu? Budu ráda, když mi dáte vědět 🙂