3Ká #78

🔥 Jak se naladit na svou vnitřní Georgii O’Keeffe
🔥 Proč kreativci potřebují vytrvalost
🔥 Proč je dobré hracovat
🔥 Jak kreativně rozvíjet naše děti

🧑🏻‍🎨 „At last, a woman on paper!” zvolal údajně Alfred Stieglitz, majitel galerie 291 v roce 1916, když poprvé uviděl kresby Georgie O’Keeffe. A právě na popud Stieglitze se mladá učitelka umění nedlouho poté přestěhovala do New Yorku a zahájila svou úchvatnou uměleckou kariéru. 

📸: Zdroj

📸: Zdroj

📸: Zdroj

📸: Zdroj

🎉 Inspirativní ale není jen její tvorba, ale i to, jak O’Keeffe žila. Co si z jejího života můžeme odnést my obyčejní smrtelníci? Třeba těchhle 10 rad, které jí na cestě za tvůrčím úspěchem pomohly:

  1. Mít přátele, kteří ve vás věří. Kresby uhlem, díky kterým matka amerického modernismu prorazila, neposlala Alfredovi Stieglitzovi sama O’Keeffe. Proti její vůli a za jejími zády je Stieglitzovi tehdy poslala její blízká přítelkyně. 
  2. Mít štěstí. Georgiina sestra Ida byla také velmi nadaná umělkyně. Jediný rozdíl byl, že Ida nepotkala svého Stieglitze (který Georgiu na začátku finančně podporoval, pořádal její výstavy, fotil ji a nakonec si ji i vzal), a tak dnes známe jen jednu O’Keeffe.
  3. Vytvořit prostor. O’Keeffe trávila počínaje rokem 1929 vždy půl roku v Novém Mexiku, kde v samotě malovala. Na zimu se vždy vrátila do New Yorku, aby nová díla vystavila. 
  4. Odpojit se. V roce 1949, když jí bylo 62 let, se do pustin Nového Mexika přestěhovala natrvalo. Žila tam až do své smrti v roce 1986.
  5. Následovat svůj sen. Ve dvanácti letech se rozhodla, že bude umělkyní. Povedlo se jí to až po čtyřicítce, kdy se uměním zvládla uživit. Oficiálně se umělkyní stala ve 47 letech, kdy si od ní Muzeum moderního umění v New Yorku koupilo první obraz. Už za svého života byla pravidelně titulována jako jedna z největších malířek 20. století.
  6. Hledat krásu v obyčejnosti. Georgia se proslavila malbami "obyčejných" věcí – například zvětšeninami květin, planinami nebo kostmi, které nacházela v pustinách Nového Mexika. 
  7. Inspirovat se na cestách. O’Keeffe podnikla spoustu cest, cestovala po Evropě, po Dálném i Blízkém východě, po jihovýchodní Asii nebo Indii.
  8. Nepřestávat. Jako všechny z nás i O’Keeffe potkalo za život mnoho těžkých událostí. I přesto nikdy nepřestala malovat. Za život namalovala 900 obrazů.
  9. Vyčnívat. V uměleckých kruzích své doby byla O’Keeffe zjevením, a to nejen kvůli stylu, ale hlavně kvůli tomu, že byla žena. Umění bylo tehdy doménou mužů. Umělečtí kritici si z jejích obřích květů často utahovali a interpretovali je různými sexuálními významy. O’Keeffe ale neodradili.
  10. Být trpěliví. O’Keeffe byla známá tím, že trávila hodiny tím, že míchala správné barvy a dávala dohromady své vlastní colour cards.

O’Keeffe dům a ateliér v Novém Mexiku. 📸: zdroj

Takhle to vypadalo u O’Keeffe doma. 📸: zdroj


💌 Tak až budete v úzkých nebo si s něčím nebudete vědět rady, nalaďte se na svou vnitřní O’Keeffe a ....

... vzpomeňte si, že odstěhovat se na konec světa a na všechno se vys..kašlat, JE MOŽNOST.

🔥 Vytrvalost. Svaly vám nenarostou přes víkend a španělštinu neovládnete za dopoledne. Každá dovednost chce čas a k ovládnutí řemesla je často důležitější vytrvalost než talent.  

Kreativita je řemeslo. Jde se v ní zlepšovat, den za dnem, krok za krokem. Úspěšní kreativci se nevzdávají, i když to vypadá bledě. I když lidi kolem nich zvedají obočí, i když se smějí, i když to strhají, nechápou. Nevzdají to a začnou znovu.

Vytrvalost je víra, že jste na správné cestě. Umožní vám vydechnout, ale nenechá vás přestat. Umožní vám vytvořit velké věci, kousek po kousku, a každý den přiložit jednu cihlu. Aby to nakonec, jednoho dne, vypadalo jako úspěch přes noc.

Vytrvalost je matka úspěchu.

Věřte si.

Znovu a líp.

🙋🏻‍♀️ Tohle je jeden z úvodních textů k sedmi ingrediencím kreativity. Najdete je v kreativním diáři, který jsme právě společně s Papelote vypustili do světa. Co je sedm základních ingrediencí kreativity? A jak je během jednoho roku všechny zlepšit? Odpovědi najdete v 365 kreativních dnech. A až do neděle k němu zdarma dostanete tyhle samolepky. ⤵️

   

🎲 Hracuj! Ne, to není překlep. Hracování je mé nové oblíbené slovo z knížky Jak vidět neviditelné, jedné z nejlepších knížek o kreativitě, kterou mám doma. (Je sice pro děti, ale dospěláci si ji zamilují jakbysmet). Píše se v ní:

💬 „Chyby jsou důležitou součástí tvůrčího procesu. Umělkyně a učitelka Corita Kent věděla, že máme tendenci neriskovat, právě proto, abychom nechybovali. Aby svým žákům pomohla tento vzorec myšlení změnit, rozhodla se napsat několik pravidel pro svoje hodiny výtvarného umění. Jsou mezi nimi třeba tato: 

  • ,Všechno ber jako zkušenost.´ (pravidlo č. 4), 
  • ,Nic není chyba. Neexistuje výhra a prohra. Existuje jen tvorba.´ (pravidlo č. 6). 
  • ,Buď šťastný, kdykoliv to dokážeš. Bav se. Je to jednodušší, než si myslíš.´(pravidlo č. 9).

Corita Kent dokonce vymyslela nové slovo, které spojuje slova hrát si (play) a pracovat (work): ,Let's plork!´ říkala svým žákům.” 

🙋🏻‍♀️ Dovoluju si to přeložit do češtiny jako Hracuj! A o hracování to vlastně celý je.

💥 Takže neflákat se, nekňourat, a šup hracovat! Sakra hráce!

🚀 TIP TÝDNE: Vychází čtyřicáté číslo Rakety, mého nejoblíbenějšího časopisu pro děti. A to žádný děti nemám, takže to je co říct. Raketa vznikla před 10 lety v nakladatelství Labyrint pod taktovkou Radush & Johy, dvou kamarádek z Paříže. Vychází čtyřikrát ročně, dává prostor novým tvůrcům, neobsahuje žádnou reklamu ani placené soutěže, platí autorům férové honoráře a věnuje pravidelně spoustu předplatných znevýhodněným dětem, dětem samoživitelů nebo z pěstounských rodin. Hledáte-li vkusnou, smysluplnou a chytrou zábavu pro děti (která vás ovšem taky bude bavit), víte, po čem sáhnout. Jo, a holky vás zdraví!

   

🛎 V PŘÍŠTÍM 3Ká si řekneme o tom:

  • Jak zvládat nezdravé rodinné vztahy
  • Jak zhudebnit banán
  • Jak nepsat e-maily, po kterých si lidi chtějí prostřelit hlavu

Za týden navi! 👋🏻

📮 Před pár dny vyšel jeden z nejobsáhlejších a nejpraktičtějších 3Ká Speciálů: kompletní návod, jak se uživit svou kreativitou a nezbláznit se z toho. Pro podporovatele 3Ká ho napsal kreativec a kouč kreativních profesionálů Michael Petrus a vzal to pěkně od podlahy: od osobního brandu, cenotvorby, přes portfolio až po timemanagement. Tenhle ultimátní průvodce Jak prosperovat jako profesionální kreativec vám ušetří moře slz a potu.

📬  Dnes je první pátek v měsíci, a proto si 3Ká můžete přečíst, i když nejste jeho předplatiteli. Chcete-li najít 3Ká ve své e-mailové schránce každý týden, stačí si newsletter za pár kaček předplatit.

P.S.: Novej pozdrav? Hráci zdar?

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte