„Věci se musí měnit pomálu, aby zůstaly stejné. Na západní frontě klid. K monarchii jsme zase o týden blíž, jako každý týden... jako každý týden.
Monarchistických zpráv bylo tento týden poskrovnu, nebudeme vyplňovat prostor vatou, takže jen stručně.
V neděli proběhl velmi příjemný a podnětný Korunní večer s Michaelem Heresem, který je, mimo jiné, justiciárem řádu sv. Jiří a velitelem 28. pěšího pluku. Mnoho povídání se přirozeně točilo kolem monarchie, politického monarchismu, legitimismu a současné situace v arci-domu.
Co jsme si z debaty odnesli? To se dočtete o několik řádků níže.
V soutěži Rádia Radecký – Největší král/ovna – ve které laická veřejnost hledá nejvýznamnějšího českého knížete, krále či královnu – začíná přituhovat. Dva panovníci z „velké šestky“ budou muset soutěž opustit. Kteří? To bude i na vás - hlasovat je možné ZDE.
Fanoušci starých tradic mohou být zklamáni, ale britská královská rodina se řídí heslem Rádia Radecký (Věci se musí měnit pomálu, aby zůstaly stejné), čemuž odpovídá i první oficiální portrét krále Karla III. od jeho loňské korunovace. Podobiznu v nadživotní velikosti, na které je monarcha ztvárněn ve vojenské uniformě na výrazném červeném pozadí a s poletujícím motýlem, namaloval britský portrétista Jonathan Yeo. "Podobně jako motýl, kterého jsem namaloval nad jeho ramenem, se vyvíjel tento portrét i (králova) role ve veřejném životě," uvedl 53letý výtvarník, který dříve namaloval portrét Karlova otce, prince Philipa. Král je na novém portrétu vyobrazen s mečem v ruce, v uniformě velšské gardy a na rameni mu přistává motýl. Ten je podle Yea odkazem na králův dlouholetý zájem o životní prostředí. Umělec stanici BBC řekl, že s tím přišel monarcha sám, když se bavili o způsobech, jak portrétu dodat osobitost.
Ostré odstíny rudé a červené, ale i purpurové či okrové, které splývají s královou uniformou a ze kterých vystupují jen jeho ruce a obličej, jsou překvapivým prvkem královského portrétu. Zaujme na něm i styl s přiznanými tahy štětce a kapkami barvy.
"Mým cílem bylo odkázat na tradiční portrétování královské rodiny, ale způsobem, který odráží monarchii 21. století a hlavně komunikuje (královu) hlubokou lidskost," dodal Yeo.
Média se ještě i tento týden vracela k návštěvě prince Lorenze Belgického, vnuka Karla I, v Opavě. Devětašedesátiletý princ Lorenz Belgický strávil v Opavě 3 dny. Navštívil mimo jiné vernisáž výstavy “Společnými silami. Habsburkové a zemské hlavní město Opava” v Historické budově Slezského zemského muzea a spolu s vedením města zasadili i strom u Ptačího vrchu. Komentář RR: Až časem nám zřejmě dojde, kdo tu vlastně byl.
15/6/2024 pořádá Koruna Česká Pochod pro monarchii. Komentář RR: Na akci je možné nahlížet dvěma různými pohledy. První je jednoduchý – vše, co má byť jen minimální šanci propagovat myšlenku monarchismus, je vítáno. I Pochod pro monarchii. Druhý pohled je kritičtější. Korunu Česká není Spolek pro obnovu českého království, ani Řád Bílého raka vracejícího korunu, ale politická strana, která se rozhodla usilovat o přízeň voličů a politickou propagaci monarchismu. Jak s tím souvisí pochod (odhadem) padesáti lidí sobotní Prahou? Co si z akce odnesou náhodní přihlížející? Těžko říct. Cena akce se jistě blíží kauci, kterou by KČ musela složit před volbami do EU. Piknik na Petříně, kde se dá posedět, pohovořit, propagovat – by možná pomohl Koruně více. Pochod v říjnu měl svou tradici a nabízel příznivcům monarchie možnost říct tiché „Ne“ v atmosféře povinných připomínek převratu v roce 1918. Červnové sobotní odpoledne a dvouhodinový pochod rozpálenou Prahou mezi turisty v situaci, kdy stranická akce vylučuje uvolněné veselí, legraci, taškařice, které známe z Placákova Tříkrálového pochodu... Ale třeba se mýlíme a akce bude první vlaštovkou obrody strany.
Tímto delším komentářem se dostáváme ke slíbeným dojmům z posledního Korunního večera. Koruna Česká v tuto chvíli řeší kvadraturu kruhu, když chce prosazovat konzervativní politický program obnovy monarchie. Monarchie se neobnoví návratem zpět, ale jen cestou vpřed. Současný pretendent českého trůnu, arcivévoda Karel Habsbursko-Lotrinský, je bytostně pro-evropský politik sledující širší souvislosti světového dění. Ku propagaci myšlenky monarchismu či legitimismu existují vhodnější nástroje nežli politická strana s nulovými výsledky – mezinárodně Řád sv. Jiří, u nás také aktivní Spolek pro obnovu českého království a mnoho další spontánních a mezi sebou nepřímo propojených aktivit od historických spolků po náboženské projekty zaměřené na osobnost císaře Karla Prvního, Audience, Landfrýd, nemluvě o Uličnících atp.
Politické strany z definice pojmu hájí zájmy svých voličů. Nemohou uspět, pokud jejich program nerezonuje s děním ve společnosti. (A probudit zájem o monarchii není v moci KČ, to mohou zase jen lidé, spolky – viz odstavec výše.) Mají voliči KČ nějaký skutečně praktický společný zájem (mimo touhu obnovit království)? Domníváme se, že ano a že na politickém spektru je pro konzervativní hodnotově ukotvenou stranu napravo od ODS místo. Takže co dělat? Jak obrodit Korunu Českou?
Předně je třeba:
Ale hlavně je nutné rezignovat na nesmyslnou roli politické platformy VŠECH monarchistů a přijmout roli konzervativní hodnotově ukotvené strany napravo od ODS. (Myslíme, že to je to, o co se dnes snaží předseda Círus.) Soustředit se na bitvy, které lze vyhrát, přizpůsobit cíle počtům aktivních straníků. Modernizovat strukturu strany, pěstovat si své podporovatele, udržovat vazby se spřízněnými organizacemi, spolky, instituty, řády....
Podtrhnout proměnu strany novým názvem, logom, designem, stylem komunikace. Odstřihnout se od neúspěchů posledních tří dekád (a nic jiného než neúspěchy to není...)
Obnovu monarchie přesunout z programových cílů do ideových východisek, snů a podmínit ji hlubší proměnou společnosti, ke které by měly vést praktické politické kroky umocněné podporou a činností nepolitických partnerů.
Své názory a komentáře jsou vítány, ideálně na našem FB.
Monarchistická výročí:
MKZ je monarchistický týdeník Rádia Radecký. Pokud si nás předplácíte, díky.