Cimrmanův předchůdce internetu

Vlastní objev o J. Cimrmanovi
#PKPisteSJarou #PKVolneCteni #internet #cimrman

Už v roce 1916 tušil Jára Cimrman možnost celosvětové komunikace. Bylo mu jasné, že jednou budou všechny kouty světa dokonale spojeny komunikační sítí. Cimrman tedy neváhal a rozhodl se jít tomuto pokroku směle vstříc.

V obci Liptákov v Jizerských horách se pokoušel zavésti prvotní komunikační síť. V době, kdy byl vynález telefonu ještě v plenkách a internet se brouzdal v hlubokém lese po houbách, přišel Cimrman s nápadem obecní komunikační sítě. Cimrman zřejmě tušil, že jednou z hlavních rolí moderní komunikace bude myš, a proto neváhal pustit se do blízké spolupráce s tímto tvorem. Princip Liptákovského originálního propojení mezi obyvateli byl geniálně jednoduchý. Cimrmanova cvičená myš, opatřená slabým, měděným, 85 km dlouhým drátkem, pro případ zaběhnutí, pobíhala mezi domky (Cimrmanem označované jako domovské adresy) a předávala vzkazy. Každý občan tak měl možnost jednoduše poslat vzkaz svému kamarádovi na konci vsi, či třeba jen manželce do kuchyně, aniž by musel opustit své stávající místo. Stačilo pouze smotat psaní do tzv. "zavináče", upevnit na myš a do ouška jí pošeptat domovskou adresu koncového účastníka.

Je pochopitelné, že počátky nebyly ihned dokonalé. Jedním z nedostatků byl problém nevyžádané pošty, poté co myška zabloudila a druhým byl neestetický vzhled zadrátované obce. Tato nepraktičnost vedla Cimrmana ke zdokonalení systému, čímž zavedl pojem bezdrátové myši.

V zimě roku 1918 poznal Cimrman hrozivé nebezpečí virů. Poté, co jeho myška Emilka podlehla zákeřné chřipce, se rozvoj moderní komunikace na dlouhý čas značně pozastavil. Ačkoliv v odborné literatuře se o Cimrmanových zásluhách takřka nepíše, jméno myšky Emilky je všemi uživateli internetu dodnes často skloňováno, ovšem v mírně poangličtěném termínu Email. 

#PKPisteSJarou #PKVolneCteni

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte