Válkovi náměstci Dvořáček a Pavlovic ani po roce nedostali bezpečnostní prověrku

Více než roční otálení s udělením prověrky není běžné. Sám Národní bezpečnostní úřad na svých stránkách uvádí, že lhůta pro provedení bezpečnostního řízení o vydání osvědčení fyzické osoby pro stupeň Důvěrné je dva měsíce. Znamená to, že vnitřní předpisy v tomto případě porušuje jak ministerstvo, tak i NBÚ.

Josef Pavlovic požádal NBÚ o prověrku  na stupeň Důvěrné v září 2022. Jakub Dvořáček žádost odevzdal v říjnu 2022. Ani jeden z nich ji dosud nezískal. Mainstreamu to na základě žádosti dle paragrafu 106 Zákona o svoodném přístupu k informacím sdělilo Ministerstvo zdravotnictví. 

Oba do funkce nastoupili na začátku roku 2022 jako političtí náměstci dosazení za Piráty a ODS. O tom, že jim prověrka chybí, informoval Mainstream poprvé na podzim roku 2022. Povinnost požádat o ni jim nařizoval takzvaný ministerský příkaz, který všem náměstkům bez rozdílu - jak politickým, tak i odborným - výslovně ukládá, že musejí disponovat bezpečnostní prověrkou alespoň na stupeň D - tedy “Důvěrné”.  

Je to v procesu

Pavlovic i Dvořáček ale s žádostí k NBÚ otáleli. A s přípravami začali, až více než půl roku po nástupu do funkcí, když se Mainstream o celou věc začal intenzivně zajímat. S otázkou, zda takové porušování předepsaných postupů hodlají tolerovat, jsme se tehdy obrátili na centrály obou politických stran. 

"Příprava žádosti o bezpečnostní prověrku je ze strany náměstka pana Jakuba Dvořáčka již v procesu, její podání očekáváme v první polovině nového týdne," napsal nám v říjnu 2022  tiskový mluvčí  ODS. 

Z centrály Pirátů přišla následující odpověď: “U našeho kolegy Josefa Pavlovice je vše v pořádku, čeká se na vyřízení žádosti. Víme, že Josef Pavlovic pracuje pro stát s velkým nasazením a má důvěru nás i pana ministra. Určitě nebude mít s prověrkou žádný problém.”

Oba náměstci si nakonec skutečně - byť se zpožděním - žádost podali. Zdálo se, že tím bude celá záležitost vyřešena.  Jenomže v poslední době vyšlo najevo, že Jakub Dvořáček by mohl být jedním z kandidátů na nového ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv.  Psali jsme o tom zde. Mainstream proto  znovu požádal o informaci, zda byl proces udělení prověrky úspěšný. Odpověď nás překvapila. Po více než roce od podání žádosti ani jeden z náměstků prověrku nemá! 

Ministerstvo: Je to jejich věc

Obecně se má za to, že pokud NBÚ s prověrkou váhá, narazil zřejmě na nějaký problém. Na ministerstvu je ale ticho. Na splnění požadavků na výkon funkce  by měl dohlédnout především státno tajemník ministerstva Stanislav Měšťan. Ani on, ani ministr Vlastimil Válek věc neřeší. 

Ředitelka Odboru kanceláře ministra Daniela Kobilková v odpovědi na žádost Mainstreamu  uvedla: “Legislativně není stanoven sankční mechanismus k vymožení splnění této povinnosti a nejsou stanoveny lhůty k podání žádosti. … Jak probíhá řízení k bezpečnostním prověrkám obou náměstků je čistě věcí mezi nimi a NBÚ...”

“To je hloupé jak bedna kytu. To by znamenalo zesměšnění celého systému státní správy. Jaképak nemůže vymoct? Pokud je úředník povinen prověrku mít, pak jí má ve stanovené lhůtě předložit, jinak odcházi,” komentuje přípis, který jsme dostali z Ministerstva zdravotnictví bezpečnostní expert Andor Šándor. 

Žadatel o prověrku na stupeň důvěrné musí Národnímu bezpečnostnímu úřadu doložit například soupis majetku, informace o pojistkách, bankovních účtech či příjmy za posledních pět let, a to včetně příjmů z podnikání, příjmů z dividend, čerpaných dávek.  

Informace získává NBÚ od tajných služeb a dále je vyhodnocuje, říká Andor Šándor:  “Pokud najdou problém,  prověrka se zastavuje a dotyčný je povolán, aby podal vysvětlení. Jakmile se tak stane a NBÚ považuje vysvětlení za dostačující, prověrka pokračuje. Pokud žadatel nejasnosti nevysvětlí, prověrka končí. Následovat by měla informace žadatelům, že jim prověrka nebude udělena. “  

Salivar: Je to bez diskuse

Více než roční otálení s udělením prověrky není běžné. Sám Národní bezpečnostní úřad na svých stránkách uvádí, že lhůta pro provedení bezpečnostního řízení o vydání osvědčení fyzické osoby pro stupeň Důvěrné je dva měsíce. Znamená to, že vnitřní předpisy v tomto případě porušuje jak ministerstvo, tak i NBÚ. 

Mainstream hovořil s některými úředníky, kteří o prověrku v minulosti žádali. Ti potvrdili, že délka řízení v jejich případě lhůtu nepřesáhla. Například nedávno odvolaná ředitelka SÚKLu Kateřina Podrazilová nám sdělila, že prověrku získala zhruba po šesti týdnech od podání žádosti. 

Není to ale poprvé, kdy NBÚ řízení bez výsledného rozhodnutí neúměrně protahoval. Na jaře 2020  byl ve stejné situaci odborný náměstek  ministra Vojtěcha Roman Prymula. Narozdíl od Dvořáčka a Pavlovice, ale Prymula musel tehdy svůj post kvůli chybějící prověrce opustit. 

„Ta bezpečností prověrka mimo jiné znamená to, že nejste vydíratelný. Že se nestane, že na vás někdo zaklekne a řekne: ale já na tebe vím, že máš milenku, já na tebe vím, že máš doma deset milionů, které jsi někde ukradl. A to jsou věci, které jsou zcela standardní a v bezpečnostní komunitě na celém světě neexistuje vůbec diskuze o tom, že byste nějakou choulostivou funkci vykonával bez těchto předpokladů,“ komentoval tehdy průtahy v Prymulově kauze v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jaroslav Salivar, někdejší dlouholetý náměstek ministra vnitra.

Měli by skončit

“Nevidím žádný důvod, proč by se udělení prověrky na stupeň D mělo táhnout více než rok. To je naprosto nestandardní. Zřejmě nedodali, co dodat mají a prověrka neběží.. Možná to chtějí vysedět, jinak si to neumím vysvětlit, ale to je věc ministra, aby to netoleroval,” říká Šándor. 

Jakub Dvořáček - absolvent Husitské teologické fakulty UK řídil humanitární projekty v Charitě ČR, dále pracoval v divizi investic agentury CzechInvest a zároveň působil jako poradce ministra na Ministerstvu školství. Na ministerstvo zdravotnictví přišel z pozice výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. V kuloárech se spekulovalo o jeho trvajícím napojení na farma byznys.  

Josef Pavlovic studoval ekonomii na Západočeské univerzitě, pracoval  u společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně, kde si prošel pozici recepčního a event managera. Rok 2017 si užíval jako otec na mateřské dovolené. V  listopadu 2017 se stal asistentem pirátského poslance Petra Třešňáka. V roce 2018 byl zvolen do zastupitelstva Mariánských Lázní a je také jejich radním.

Proč ani jeden náměstek prověrku NBÚ nedostal, nevíme. Slovy ministerské úřednice: to je jen mezi nimi a NBÚ. Roční zdržení ale znamená, že tu důvod je, a ať je jakýkoliv, je zároveň důvodem k jejich odchodu k funkce.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte