C. k. Dobré zprávy pro monarchii. Na západní frontě klid. K monarchii jsme zase o týden blíž... ... jako každý týden. Autor: Jan Divecký
Půlka prázdnin je za námi.
Krajské a senátní volby budou v pátek 20/9 a v sobotu 21/9/2024.
V neděli 28/7 jsme si v rámci Korunního večera povídali s dr. Michalem Šotolou, primárně o jeho nápadu kandidovat za Korunu Českou do senátu a také o rozhodnutí včas „cuknout“. Došlo i na další témata. Účast byla „letní“.
Co na setkání také zaznělo? Dozvěděli jsme se (od jednoho z účastníků), že Korunní večer nese nálepku monarchistického enfant terrible, případně má tuto nálepku týdeník MKZ, který právě čtete. Důvodem má být fakt, že si říkáme a píšeme, co si skutečně myslíme, a ne to, co by si vedení strany přálo slyšet. My se domníváme, že otevřená vnitrostranická debata je účinná, levná a rozumná cesta vpřed, zatímco nálepkování je velmi hloupá a krátkozraká obrana před kritikou, většinou považovaná za argumentační faul. Howgh!
Korunní večer přinesl i několik nápadů na zefektivnění činnosti politické strany Koruna Česká, aby lépe odpovídala současným možnostem a odrážela přitom realitu nízkého počtu členů (z nichž je aktivní cca jedna třetina).
První návrh řeší otázku vnitřní organizace strany a navrhuje vytvořit jednu jedinou (celostátní) základní organizaci s tím, že další organizace mohou vzniknout, pokud o to zažádá alespoň 30 členů strany. Případné nové organizace nemusí mít charakter teritoriální, nová organizace může vzniknout i za konkrétním účelem (například na podporu senátního kandidáta) a může mít i časově omezené trvání.
Zjednodušená organizace by měla usnadnit vnitrostranickou debatu. Podle druhého návrhu by měl předseda strany (nebo jím pověřený člen vedení) povinnost nejméně jednou za tři měsíce organizovat schůzi (celostátní) základní organizace (on-line), na které by se řešila aktuální politická témata a hledala shoda členů. Schůze by byla přístupná pouze členům strany.
Připomínáme, že Klub Uličníků chystá na neděli18/8 netradiční oslavu císařských narozenin. Sejdeme se v 18:30 na mostě císaře Františka (na některých mapách uváděn jako most Legií) ke společné procházce.
Dámy s klobouky a pánové s kníry či licousy obzvlášť vítáni. Květiny s sebou!
Na Youtube KČ můžete sledovat videa ze Západočeské monarchistické konference.
Koruna Česká vydala zprávu ke krajským a senátním volbám: „Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) se v nadcházejících krajských volbách chystá kandidovat v Plzeňském, Královéhradeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Zlínském kraji. Za Korunu Českou (v rámci koalice s dalšími stranami) budou také kandidovat dva obhájci senátorských mandátů. V senátním obvodu č. 41 Benešov to bude senátor Zdeněk Hraba (v koalici s ODS, Svobodnými a Konzervativní stranou) a v senátním obvodu č. 8 Rokycany senátor Pavel Karpíšek (v koalici s ODS a Občany patrioty). Koruna Česká také podporuje kandidáta ODS v senátním obvodu č. 11 Domažlice senátora Vladislava Vilímce. Komentář MKZ: Podpora tří zmíněných senátorů je rozumná, byť si nemůžeme dělat iluze o následném vlivu KČ na podpořené senátory. Smysl kandidatury v krajských volbách prověří až výsledek. Připomínáme, že v případě krajských voleb mají strany nárok na roční státní příspěvek vázaný na každý získaný mandát ve výši 250 000 Kč.
V tisku proběhla zajímavá informace z CVVM. V diktatuře by klidně žila čtvrtina Čechů, přesně řečeno 27% naši spoluobčanů se staví otevřeně k možnosti, že by v zemi byla nastolena diktatura. Dalších 17% míní, že je lhostejné, zda v zemi panuje demokratický nebo nedemokratický režim. Návrat komunismu by uvítala asi 1/7 českých občanů. Jen slabá většina (54%) českých občanů věří, že demokracie je lepší než jakýkoliv jiný způsob vlády. Komentář MKZ: O monarchii se průzkum nezmiňuje - škoda. Pokud je polovina lidí frustrována z faktu, že volby nic zásadního neřeší, je nejvyšší čas se zamyslet na jiným modelem demokracie. My navrhujeme „demokracii bez voleb“ – více v samostatném článku, který chystáme pro předplatitele.
Miroslav Kalousek se tvrdě pustil do vlády, která neplní vlastní slib o šetření. Ministr financí Stanjura si veřejně stěžuje, že v koalici není na šetření politická shoda. Komentář MKZ: Každá odborná diskuse vždy dojde k závěru, že je třeba buď snížit výdaje státu, nebo zvýšit daně, případně obojí. Snížit výdaje státu (a krajů a obcí) je možné jen za předpokladu, že stát (kraje či obce) přestanou financovat něco, co jim nyní nařizují zákony a vyhlášky. To je politické těžko průchodné, navíc politici často chápou svou práci jako veřejnou slibotechnu, co dalšího stát ohlídá a zajistí a prsí se tím, kolik nových zákonů navrhli a schválili. Zvýšit daně je vysoce nepopulární, takže výsledkem jsou dluhy veřejných financí. My navrhujeme zásadní změnu financování veřejných výdajů a v první řadě zrušení zdanění práce, které trestá pracovité a odměňuje líné a ještě navíc podporuje šedou ekonomiku. Více v samostatném článku pro předplatitele.
Generální sněm KČ bude 23/11/2024.
Prezident Petr Pavel rozhodl o každoročním pořádání výstavy českých korunovačních klenotů u příležitosti státního svátku sv. Václava, který se připomíná jako Den české státnosti a připadá na 28/9. Letos budou klenoty k vidění 17/9 do 30/9.
Ve věku 88 let zemřela dědička šlechtického rodu a dlouholetá spolupracovnice Nadace Olgy Havlové Františka Diana hraběnka Sternbergová. Hraběnka zemřela v úterý v úzkém rodinném kruhu ve vídeňské nemocnici.
Hraběnka Sternbergová se narodila 22/2/1936 ve Vídni, krátce poté s matkou odjela do Častolovic. V tamním zámku žila do druhé světové války, kdy majetek zkonfiskovali nacisté. Do Častolovic se vrátila po válce, v roce 1948 však odešla s rodiči do exilu. Zámek v Častolovicích dostala na základě restitučních nároků zpátky v roce 1992, odkdy tam pak žila. Na zámek jezdil v minulosti i někdejší prezident Václav Havel se svou první ženou Olgou, která byla přítelkyní majitelky zámku.
Další rubrikou Rádia Radecký bude Dějepis pro dvojkaře, aneb byli jsme před Palackým, budeme i po něm.
Krátké představení rubriky: „Před několika lety se v Anglii rozhodli zjednodušit výuku (anglické) historie a radikálně stanovili, že „vše začne až rokem 1066“, tedy bitvou u Hastingsu a normanským vpádem. A s poznámkou, že kdo chce, může si poznatky prohloubit na dobrovolných seminářích. Toto rozhodnutí z učebnic škrtlo Stonehenge, Kelty, Římany, sedm anglosaských království, vikingské a dánské nájezdy i sjednocení Anglie. Dětský mozek holt není nafukovací. Letos jsme byli s rodinou ve Stockholmu a navštívili Nordiska Museet, které nabízí podobně seškrtanou podobu švédských dějin. Rokem „nula“ je rok 1523, kdy Gustav Vasa „vyhnal“ Dány. A tam se zrodila myšlenka Dějepisu pro dvojkaře. Jedničkáři si jistě rádi doplní souvislosti a našprtají si starší dějiny, ale my začneme výuku až rokem 1526, tedy tam, kde František Palacký skončil (aniž bychom se chtěli s „Otcem národa“ srovnávat). Místo povídaček o Sámově říši, místo pro dnešní dobu bezvýznamných raných dějinách, sporech mezi Přemyslovci a místo velebení husitů začneme rokem, kdy jsme se stali součástí mnohonárodnostní říše. Z rubrika snad pochopíme, jak naše národní dějiny souvisí s děním za humny, a možná posmutníme, že se svět netočí kolem nás. Zjistíme, že naše jsme před rokem 1918 žili ve svobodné, dobře spravované a prosperující monarchii, ne v žaláři národů. A že naše soudobé dějiny jsou primárně o našem hledání místa v Evropě.
Rubrika bude pouze pro předplatitele. Děkujeme za pochopení.
MKZ je monarchistický týdeník Rádia Radecký. Pokud si nás předplácíte, díky.