V tomto článku se zaměřím na to, čím jsou na Malé Straně připomínány Nebovidy. Asi vás to úplně nepřekvapí. A přesto můžete být překvapeni, že tu taková ulice existuje a kde je.
Středověká, románská osada Nebovidy nebo také Nepovidy se rozkládala jižně od Maltézského náměstí, respektive severně od vesnice Újezd, jižní hranicí mohlo být současné vyústění Špitálské, v současnosti Všehrdovy ulice, a to již počátkem 13. století. Byla soustředěna kolem kostela svatého Vavřince pod horou Petřínem.
Spojuje Hellichovu ulici s Maltézským náměstím. A nachází se v místech, kde skutečně bývala osada Nebovidy.
Nebovidská ulice vyznačená na letecké mapě. Ulice je označená v celé své délce červeně. Západně od ní vede ulice Karmelitská, která přechází v ulici Újezd. O tom jste si mohli více přečíst v článku č. 148 Současná ulice Újezd začíná tam, kde se ve středověku nacházela osada Nebovidy. Printscreen pořízen z portálu mapy.cz.
Osada se nacházela při hlavní cestě na jih, která vedla dnešní Karmelitskou ulicí. Byla ovšem spojena cestou také s nejbližším vltavským brodem u kostela svatého Jana Křtitele Na Prádle. K tomu vedla kolem kostela komunikace, která v současnosti odpovídá ulici nesoucí název Říční, o té jste si mohli přečíst v článku č. 163 Říční ulice vedla v minulosti k přívozu, to bylo součástí i jejího dřívějšího názvu Horní Přívozní.
Název Nebovidská nese ulice od roku 1870. Od druhé poloviny 18. století až právě do roku 1870 se jmenovala Bredovská, a to podle majitele dvou domů, které patřily do roku 1767 Janu Gethardu hraběti z Bredau. Název Nebovidská nese ulice i v současnosti, a připomíná nám tak téměř tisíc let starou osadu.
***
Autorka: průvodkyně Kristýna Maková
📷 Nebovidská ulice označená na mapě. Printscreen ze zdroje: mapy.cz.
📷 📷 Nebovidská ulice. Foto: © Kristýna Maková, archiv Prahy křížem krážem
Při psaní tohoto článku jsem čerpala také z portálu mapy.cz a z Uličníku na portálu Prahy 1.