Bába vševědka

Často se mne lidi ptají:

"Jak napsat úspěšný grant?"

"Jo, paní, to kdybych věděla, dám si to patentovat a můžu odjet do Karibiku."

Ale díky těm získaným cca 750 milionům pro různé malé neziskovky, školy, divadla, hospice, filmová studia nebo vědecká centra snad už alespoň tuším.

Často se mne lidi ptají:

"Jak napsat úspěšný grant?"

"Jo, paní, to kdybych věděla, dám si to patentovat a můžu odjet do Karibiku."

Ale díky těm získaným cca 750 milionům pro různé malé neziskovky, školy, divadla, hospice, filmová studia nebo vědecká centra snad už alespoň tuším.

Základním předpokladem je mít křišťálovou kouli. Jednou jsem musela plánovat projekt na 7 let dopředu. Poskytovatel dotace chtěl jmenovitý seznam kmenových pracovníků - tým 25 lidí, složený od čerstvých postdoků po věkovité profesory. A teď babo raď: kdy půjde tahle holka na mateřskou? Kdy docent X do důchodu? A profesor Y je už hodně starý, neumře mi? Kdy a kým je nahradím? Tenhle projekt byl samozřejmě extrém, ale gros zůstává: dobrý projekťák musí myslet na všechno. A to, co vás napadne jako nejméně pravděpodobné, se určitě přihodí.

Dobrá grantová žádost bývá zpravidla plná floskulí, které chce poskytovatel slyšet: inovativní řešení problému, genderově vyvážený kolektiv, efiktivní hospodaření, multiplikační efekty. Ale za tím vším musí být především dobrý nápad. Věc, které věříte, jste pro ni nadšeni, má smysl pro vás i okolí. Jako hodnotitel se často setkávám s formálně výborně napsanými žádostmi, které ovšem stojí na vodě. Jednou jsem takhle posuzovala žádost neziskovky, která chtěla dělat kurzy češtiny pro cizince. Žádost sepsána velmi dobře, rozpočet logický a přiměřený, personální zajištění odpovídající. Jen ta čeština trochu kulhala - v každé druhé větě hrubka, o interpunkci ani nemluvě. Tihle že by někoho měli učit česky?

Ano, nejvíc záleží na detailech. Není problém si vymyslet dobrý plán. Problém je domyslet všechny souvislosti. Opravdu všechny, do nejmenších maličkostí. Protože právě ty maličkosti většinou dokáží položit jakýkoli projekt. Co se stane, když vám někdo dlouhodobě onemocní/odejde na mateřskou? Máte ho kým nahradit? Víte, že autorské honoráře, i když je někteří poskytovatelé uvádějí do mzdových prostředků, patří do služeb? Víte, jaký je rozdíl mezi stravným a stravováním? Jaký mezi účetním a stavebním významem investice? Jak se daní DPP? Jaký je rozdíl mezi darem a sponzorským příspěvkem? Jak váš projekt může ovlivnit připravovaná změna vyhlášky o dětských skupinách? Z čeho budete projekt financovat, až se zpozdí platby od poskytovatele? (A ony se zpozdí, na to můžete vzít jed.)

Tak o tomhle všem si budeme povídat. Protože většina žadatelů jsou odborníci ve svých oborech - nadšení, nápadití a energičtí. Ale grantová administrativa je zase trochu jiný vesmír. Měli byste nosit v hlavě něco z personalistiky, účetnictví, práva, stavařiny nebo fundraisingu? Ne, proč? Jenže bez toho to nejde. Takže tady budeme probírat první pomoc... :-)

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte